Persfoto met Anneke Deutekom en Gerrit Witsen van de Westfriese dangsgroep uit Schagen als passend decorum in het nieuwe Kaasmuseum. De klassieke winkeltoonbank was afkomstig van de Gedempte Gracht. Kaaspers uit de collectie van Staverman. ten op verzoek gratis een kijkje komen nemen. Deze 'histori sche showroom' van Staverman deed van zich spreken. Steeds vaker kreeg hij telefoontjes van kaasmakers ofhandelaren die iets kwijt wilden; ofhet wat voor hem was. Bij een bezoek van een ambtenaar van het Provinciehuis uit Haarlem kreeg Sta verman het advies om een museum te beginnen. 'Daar krijg je zeker subsidie voor' was de bijbehorende tip. Ruud Staverman dook in de materie. Maar assistentie van de overheid en stevige subsidiegelden bleken niet tot de mogelijkheden te behoren. Toch bleefhet idee om een museum te beginnen door het hoofd spelen. Primeur aan De Hoep Een unieke kans deed zich voor in 1971. Het pand Hoep 8-10 van de heer Raven kwam te koop. In het rechterdeel van dit dub bele pand was jarenlang het Schager timmerbedrijfvan Henk van der Pruik gevestigd. Raven ging verhuizen en bood Staver man zowel het woonhuis als de aangelegen werkplaatsruimte te koop aan. Staverman ging erop in om zijn droom voor een mu seum waar te maken: "Het was nu of nooit en bovendien lagen deze panden schuin tegenover onze bestaande vestiging aan De Hoep". Ook nu bleek dat de ondernemer zijn museum volledig zelfmoest financieren. Wel wilde de gemeente meewerken aan enige vergunningen. Maar met de aankoop van Hoep 8-10 was er nog geen kaasmuseum. Er was behoorlijk wat achterstallig onderhoud aan het gebouw en de ruimte moest aangepast worden aan de nieuwe bestemming. Deze historische showroomvan Staverman deed van zich spreken Op het nieuws dat in Schagen het eerste 'Nederlands Kaasmu seum' zou worden geopend reageerde de stad Alkmaar als door een wesp gestoken. In de Kaasstad bestonden al heel lang plan nen voor iets dergelijks in De Waag, maar tot uitwerking was het nooit gekomen. Nu was daar ineens een particulier initiatief in Schagen! Het College van B&W van Alkmaar kreeg de wind van voren, want zoiets hoorde toch echt daar thuis. Intussen zette Staverman zijn plannen door. Hij richtte de Stichting Het Nederlands Kaasmuseum op, waarvan burgemeester Henk de Wilde van Schagen voorzitter werd. Een jaar lang werd gewerkt aan de restauratie en inrichting van Hoep 8-10. Voor de entree van de museumwinkel waren klassieke toonbanken gekocht van Anneke Deutekom. Zij staakte haar winkel aan de Gedempte Gracht en een deel van deze winkelinventaris werd geschikt gemaakt voor het splinternieuwe kaasmuseum. Seizoensopening Op 29 juni 1972 werd het eerste Nederlandse Kaasmuseum officieel geopend door ingenieur Van Dam, voorzitter van het Nederlandse Productschap voor Zuivel. Geheel in historische stijl en passend bij Schagen figureerden bijvoorbeeld Anneke Deutekom, Gerrit Witsen en Gijs Staverman in Westfriese 6

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 6