Feestelijke opening in april 1972. Ruud en Joke Staverman staan derde en tweede van rechts op de foto (Niestadt Beeldbank). die ambachtelijk gemaakt werden. Dit is een klein type kazen dat niet door de grote zuivelfabrieken wordt gemaakt. Om aan voldoende kaasjes te komen, reisde Staverman door heel Noord- en Zuid-Holland en kwam bij vele ambachtelijke kaas makers over de vloer. Sommige adressen maakten al generaties lang kaas en het viel Staverman op dat op veel plekken oude gereedschappen en productiematerialen stonden. Van pekelkis- ten, karntonnen, kaaspersen tot flesjes met zuursel, kleursel en stremsel. Verzameling krijgt vorm Ruud Staverman en zijn vrouwJoke hadden altijd al interesse in antiek gehad en de antieke materialen om kaas te maken vonden ze mooi. Tijdens de inkooptochten voor kaas deden zich veel mogelijkheden voor om historische kaasattributen te verwerven. Vaak werden ze cadeau gegeven aan Staverman of hij kocht het. Veel van deze antieke spullen waren in slechte staat, versleten of kapot. Maar aan De Hoep zat in de jaren zestig een 'Beschutte Werkplaats' en de leiding vond het opknappen van deze oude kaasmakergereedschappen een zinvolle activiteit voor de medewerkers. Met gedrevenheid en interesse, hielpen de medewerkers van de sociale werkplaats mee aan het terug brengen in oude glorie van de historische zuivelobjecten. Zo groeide door de jaren een aardige historische collectie op het gebied van kaasmakerij in Nederland. Staverman exposeerde de verzameling in de grote werkruimte van de zaak aan De Hoep. Het toonde het complete proces van kaasmakerij. Het was vooral decoratiefbedoeld en leuk om te laten zien aan klanten die op bezoek kwamen. De collectie nam dusdanige vormen aan dat in 1968 deze ruimte werd herdoopt in de 'Kaasboetiek'. Vanaf dat moment konden ook consumen- Schagen landse toeristen gek waren op typisch Hollandse producten als kaas en jenever. Dit idee vertaalde hij tot mooie relatiege schenken met kaas als hoofdthema. De Nederlandse economie floreerde in die tijd en bedrijven hadden interesse voor zijn mooie relatiecadeaus. Het liep meteen goed en al snel bleek het pand aan de Mient te klein voor deze formule. Staverman ging op zoek naar een andere plek voor het bedrijf. Bij toeval werd dat een pand aan De Hoep in Schagen (vlakbij de spoorweg overgang). De gemeente gaf toestemming voor uitbreiding op die locatie en zo kon Staverman zijn pakhuis voor kaas en rela tiegeschenken realiseren. Ondanks de verhuizing in 1961 naar Schagen bleef het bedrijf 'Het Kaashuis van Alkmaar' heten. Jaarlijks werden vanuit Schagen meer dan 10.000 relatiepakket ten geleverd. Staverman informeerde internationaal werkende bedrijven over zijn bijzondere assortiment relatiegeschenken, plus de mogelijkheid om de pakketten toegezonden te krijgen. Het pand Hoep 8-10 werd opgeknapt en ingericht als kaasmuseum. 5

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 5