Opkomst en ondergang van het Het eerste Nederlandse Kaasmuseum. Met die eretitel ging in 1972 aan De Hoep in Schagen het kaasmuseum open. Uit alle wind streken kwamen journalisten en bezoekers kijken. Het betrof een particulier initiatief van de familie Staverman. In 2015 droeg de familie haar archief met vele foto's en krantenartikelen over aan de Historische Vereniging Schagen. Hoe ontstond de collectie? Hoe kwam het museum tot stand en waarom verdween het? De Kakelepost blikt terug op een bijzonder stukje Schager geschiedenis tussen 1960-1980. Van oudsher had de familie Staverman aan de Mient in Alkmaar een zuivelwinkel. Zoon Ruud (1927) had geen interesse in deze detailhandel en ging liever een toekomst tegemoet in de tech niek. Het mocht niet en vader hield een technische opleiding tegen, want Ruud moest op termijn de het familiebedrijfover- nemen. Op de middelbare school bracht het lot verandering in deze impasse. Vader kreeg een hartinfarct en extra handen in 'Het Kaashuis van Alkmaar' waren dringend nodig om de winkel overeind te houden. Zo kwam zoon Ruud op 21-jarige leeftijd in 1948 toch in het familiebedrijf. En tegen zijn eerdere verwachtingen in beviel het. Niet zozeer met de klassieke winkel in boter, kaas en eieren, maar met een nieuw verkoopconcept. Hij zag dat kaas geweldige mogelijkheden bood als relatiege schenk voor met name internationaal gerichte bedrijven. Bedrijfsverhuizing naar Schagen Staverman had in de winkel in Alkmaar al ervaren dat buiten- i— - Tijdens inkooptochten voor hun bedrijf verzamelden Ruud en Joke Staverman en passant hun collectie historische kaasmakermaterialen. Kaasmuseum 4

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 4