t" ontstoken kies al afgekeurd. Keurtroepen, gebrekkig geoefend, maar gemotiveerd tot in hun vezels. Ze tekenden voor twee jaar pauselijke dienst, een deel voor nog eens twee. De vier Schager zouaven heb ik u al voorgesteld. Op 17 februari 1866, 22jaar oud, ging Jaap Keet de anderen vooraf. Na hem traden ook Bart Ranke, Cees de Pater en Toon Post toe tot de pauselijke heer schare. In jaargang 1993 van de Kakelepost, edities 1 en 2, heeft Henk Mosk vele bladzijden gewijd aan de zouaven en aan dit viertal. Jaap Keet vocht mee in de slag om Mentana, waar 5.000 Fransen en zouaven 15.000 Garibaldisten versloegen. Met een pauselijke onderscheiding in zijn ransel keerde Jaap op 1 maart 1868 terug in Schagen, gewijd en gelauwerd, een icoon voor de Christoforusparochie. Maar ook iconen moeten eten en dus pakte hij zijn stiel weer op achter de broodoven, eerst in Anna Paulowna en vanaf1881 terug in Schagen op Molenstraat C 8 (nu het pand tussen Westenenk Tweewielers en Kapper Van Dorp). Bijkomstigheid: Jaap Keet nam in 1881 het bakkersbe drijf in de Molenstraat over van Jacobus de Pater, een broer van medezouaaf Cornelis Johannes de Pater. Ons kende ons. Zie voor het zouavenverhaal in de Kakelepost: http://tijdschriften.archiefalkmaar.nl/issue/KKP/1993-02- 01/edition/0/page/21?query=zouaven&f_periodicalcode%5 B0%5D=KKP&sort=issuedate%20ascending Casper Abbes had op 30 maart 1863 zijn oom en tante in Scha- gen dank en vaarwel gezegd. Hij was verhuisd naar Alkmaar, had zich daar verder bekwaamd in het bakkersvak en toen gehoor gegeven aan de noodkreet uit Rome. Het formulier van zijn inschrijving in het zouavencorps, getekend 7 januari 1869, vermeldt als beroep nog altijd 'boulanger' Oorlogshandelingen van betekenis maakte Casper in Italië niet mee, totdat Frankrijk in juli 1870 zijn troepen terugtrok omdat het in oorlog was geraakt met Oostenrijk. Nu lag de weg open voor Victor Emanuel om Rome in te nemen. Hij had een leger van 50.000 manschappen onder zijn bevel. Casper en zijn kornuiten bereidden zich voor op een ongelijke strijd. Maar de Italiaanse overmacht was zo groot, dat Pius IX om verder bloedvergieten te voorkomen op 20 september 1870 de witte vlag hees. De circa 3.000 zouaven werden gevangen genomen en na een week op de trein naar huis gezet. Twee maanden later keerde Casper Abbes, na een tussenstop in Edam, naar Schagen terug. Weer kon hij in de kost bij ome Klaas Boes, tot hij op 26 februari 1875 trouwde met Aagje Kroone en met haar ging wonen op Nieuwstraat C 109. Statistisch niet in verhouding is dat van de vijfSchager zouaven er drie bakker waren. Daar is echter een verklaring voor, want er is een relatie tussen de drie. Jaap Keet was tot 4 oktober 1861 inwonend bakkersleerling bijKlaas Boes. Jaap werkte Casper Abbes in, ze sliepen een week samen op zolder. Na een tweeja rig verblijf in Den Helder ging Jaap in 1863 aan de slag bij zijn broer Jan Keet, ook al een Schager bakker. Jaap verhuisde een jaar later naar Alkmaar. En wie nam zijn plek in? Zijn achterneef Bart Ranke, die twee jaar bij Jan Keet in huis zou blijven en aan sluitend naar Italië vertrok. Allen wisten hoe de Vaticaanse vlag erbij hing, want van de strijd om de Kerkelijke Staat stonden de kranten bol. Ook de Schager Courant had een omvangrijke buitenlandrubriek. Het kan niet anders dan dat in huize Boes en huize Keet de positie van de paus een vast onderwerp van gesprek was. Het stond er slecht voor. Daar moest iets aan gedaan. Toen in 1866 de zouavenwerving grootschalig op gang kwam en pastoor Van Lith een beroep deed op de jongeman nen in zijn Christoforusparochie, stond de koffer van Jaap Keet al gepakt. Ranke en Abbes kenden hem en volgden in zijn voet sporen. Misschien hadden juist deze bakkers, gewend aan de hitte van hun ovens, geen bedenkingen tegen het mediterrane klimaat. Wellicht zochten zij, zo jong al in een beroep waarin ze het daglicht amper zagen, het avontuur in een ver en zonnig land. Maar boven hun aardse beweegredenen uit torende hun devotie. Zo gelovig waren zij, dat ze hun leven ervoor over hadden. Ze waren zowel de kruisvaarders als de jihadisten van hun tijd en werden er in de hele roomse gemeenschap om V*? Zouaven verzameld op het Sint Pietersplein in Rome voor de pauselijke zegen op 25 april 1870. Onder hen Casper Abbes. (Foto: Wikimedia) 18

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 18