In 1861 werd het koninkrijk Italië uitgeroepen. Rome werd gekozen als hoofdstad, ondanks dat het lag in de Kerkelijke Staat, het territorium bestuurd door de paus. De strijd om Rome brandde los. Drommen Nederlandse katholieken trokken naar Rome om de soevereiniteit van de Kerkelijke Staat te beschermen. Zij namen dienst in een spontaan gevormd pauselijk leger, de zouaven. Ook de katholieke gemeenschap van Schagen leverde zouaven. Bekend zijn deze vier: wagenmaker Bij toeval ontdekte ik onlangs dat in Schagen een vijfde zouaaf heeft gewoond. Hij was een Edammer, maar het lijkt er sterk op dat hij het zouavenvuur in Schagen heeft opgedaan. Daarom nomineer ik hem - tegen de gangbare regels - als de vijfde Scha- ger zouaaf, buiten mededinging. Zijn naam: Casparis (Casper) Abbes. Hij werd op 26 maart 1840 geboren als zoon van keet knecht/schoenmaker Cornelis Abbes en diens vrouw, Veronica Boes. Voor wie vertrouwd is met de geschiedenis van Schagen is Boes een beladen naam. Maar deze Veronica Boes was niet verwant aan de Klaas Boes die met zijn dubbele moord in 1894 heel Nederland zou doen rillen van afgrijzen. Wel had Veronica in Schagen een broer wonen, die eveneens Klaas Boes heette en medio 19e eeuw aan de Laagzijde C 77 (nu de Koeienhemel) een broodbakkerij had. Casper kwam op zijn 21e in de leer bij oom Klaas. Toen hij daar op 27 september 1861 arriveerde trof hij de bakkersleerling die hij kwam opvolgen, wiens naam ik even achterhoud, die nog een weekje bleef om de nieuwe in te werken voor hij naar Den Helder vertrok. Intussen werd in Italië gevochten om de Kerkelijke Staat, waar paus Pius IX de scepter zwaaide. De fotografie was uitgevon den. Er circuleerden wereldwijd afoeeldingen van de paus, die met zijn serene uitstraling elk rooms hart veroverd had. Zijn tegenstrevers hadden hem minder hoog zitten. De paus bestuurde onder Franse bescherming een grondgebied groter dan Nederland, dat dwars over de laars van Italië lag en noord en zuid van elkaar gescheiden hield. Italië was een lappendeken van kleine hertog- en vorstendommen; delen waren in handen van Frankrijk en Oostenrijk. De strijders voor een verenigd Italië, koning van Sardinië Victor Emanuel II en de nationalis tische ijzervreter Giuseppe Garibaldi, stak de Kerkelijke Staat als een graat in de keel. Ook de ingezetenen waren het wereld lijk gezag van de paus beu. Grote delen hadden al hun eigen zelfstandigheid uitgeroepen, zodat van de Kerkelijke Staat nog alleen Rome en de regio eromheen over waren. Maar ook die werden bedreigd. Frankrijk, dat de paus met groeiende tegenzin de hand boven het hoofd hield, was niet meer de vanzelfspre kende bondgenoot van weleer en het eigen leger van de Heilige Stoel was klein en wankel. Onder de onstuimige dreiging van de Italiaanse nationalisten en de tanende interesse van de Fransen, telde Pius IX de knopen van zijn soutane. De roomse wereld kerk, die de verontrustende ontwikkelingen in Italië op de voet volgde, bracht redding. Uit vele Europese landen, uit Canada, de VS en Rusland, er was zelfs een Chinees bij, stroomden duizen den jonge katholieke amateursoldaten toe, gezegend door hun ouders, die met gevouwen handen hun zonen afstonden voor dit heilig doel. Eerst met tientallen, maar vanaf1866 met hon derden tegelijk. Een internationale armee van devote twintigers trok een cordon op rond hun Pio Nono, in zijn gevecht tegen Satan. Zouaven werden zij en vooral uit Nederland schoten ze te hulp, treinen vol, tussen drie- en vierduizend in getal. Jonge, ongehuwde mannen, terdege medisch getest en om een De vijfde zouaaf Jaap Keet in zijn 86e ievensjaar. De heer J Keepte Schagen wordt 22 Novem ber a.s. 86 jaar. Hij is ond-^ouaaf en werd gedecoreerd met een drietai onderscheidings teekenen. (Poo rechts). Jacobus Keet geboren te Schagen op 22.11.1843 bakker Bartholomeus Ranke geboren te Schagen op 07.05.1840 bakker Cornelis Johannes de Pater geboren te Schagen op 22.06.1841 Antonius Post geboren te Baambrugge op 01.03.1853 kleermaker 17

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 17