h Zandstormen UiheNiestadt Beeldbank De fotografen Niestadt zijn bijna 90 jaar werkzaam geweest in de regio Schagen. Hun fotoarchief wordt nu beheerd door het Zijper Museum onder de naam 'Niestadt Beeldbank'. Elk kwartaal publiceert De Kakelepost een paar foto's uit dit unieke archief en voorziet deze van actueel commentaar. Niestadt Beeldbank: www.zijpermuseum.nl/nb In zijn winkel aan de Gedempte Gracht had Niestadt zijn fototoestel altijd klaarlig gen. Hierdoor zijn er verhoudingsgewijs veel beelden gemaakt in die omgeving. Traditiegetrouw vindt in het centrum van Schagen jaarlijks een grote harddraverij plaats. In het verleden liep het parcours vanuit de Molenstraat over de Gedempte Gracht en de Markt. Later kwam de baan in de Nieuwstraat te liggen. Aan de voorberei dingen van het "Op uw plaatsen, één, twee, drie, af" werkte de gemeente altijd van harte mee. Op deze foto van rond 1975 (gemaakt ter hoogte van de voormalige Niestadt- winkel) is Openbare Werken druk bezig om het parcours uit te zetten op de Gedempte Gracht en zand te storten uit de laadbak van de Bedford gemeentelijke vrachtwagen. In de nieuwe fusiegemeente zijn echter alle ac tiviteiten tegen het licht gehouden en daarbij kwam ook het zand storten en weghalen voor evenementen ter sprake. De hard draverij en het ringsteken op de Westfriese Markt kregen recent de mededeling dat zij dit voortaan voor eigen rekening moesten organiseren. De gemeente wil haar handen van het zand op straat afhouden. De financi- ele discussie leidt tot actuele zandstormen. Kleding maakt de vakman Heel lang was het beroep (of arbeidsklasse) van een werkend iemand aan zijn kleding te herkennen. Het was direct duidelijk wie een kantoorbeambte, een postbode of handwerker was. Veel arbeiders droegen decennialang een blauwe overall met pet of het typische 'Manchester' werkpak. Deze beroemde werkkleding van ribcorduroy stamde uit de tijd dat Engeland een industriële wereldmacht was. Deze foto oogt mede door de mannen in Manchester kleding aanzienlijk ouder dan hij is. De eerste indruk is die van werkzaamheden aan een dijk of iets dergelijks in de jaren '40, maar in werkelijkheid is de foto rond 1962 gemaakt. De grondwerkers zijn druk bezig de oude spoorbedding af te graven van de voorma lige tramlijn. Op deze locatie (Westerpark) staan nu enkele appartementencomplexen. In de jaren '60 werd de westkant van Schagen al infrastructureel voorbereid op de toekomstige bouw van de wijk Waldervaart, waarmee rond 1973 werd begonnen. Van de metamorfose in outfit van de vakman van voorheen in vergelijking met heden geeft de foto een prachtig tijdsbeeld weer van de klassieke 'werkman'. Tegenwoordig draagt bijna iedere medewerker een spijkerbroek, eigenlijk ook een soort uniform maar niet meer typerend voor een bepaalde beroepsgroep. De mannen op de foto zijn: links Willem Pastoor en rechts zijn zoon Anke Pastoor. De voorste man met kruiwagen is Luit Visser uit Kolhorn. Hun kleren sym boliseren de werkman van weleer. Robert Witsen 15

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 15