De Schagerdam en de abdij van Egmond Bij de foto van de Helderse evacués In de maand december verschijnt er in de reeks publicaties van de Vereniging Vrienden van de Hondsbossche een nieuwe aflevering. Het gaat om nummer 32, getiteld "De Schagerdam en de abdij van Egmond". Het boek is geschreven door ons be stuurslid en lid van de redactie van de Kakelepost Karel Numan en rijk geïllustreerd. In het jaar 1250 wordt door de abt van de abdij van Egmond een oorkonde uitgevaardigd waarin de rechten en plichten van de hoevenaars worden geregeld die wonen en werken in het gebied van de abdij dat we kennen als de "Villa Scagha". Ze krijgen betreffende de grond die ze bewerken erfrecht. Dat is nieuw, want tot dan toe hadden ze dat recht niet. Grond bleef dus vanaf dat moment 'in de familie'. De 'hoofdplaats' van de landerijen van de abdij was Valkkoog. Daar stond het huis plus opslagruimte van de abdij. Het bijzondere is dat tegelijk besproken wordt hoe een dijk hersteld wordt die in de jaren daarvoor zwaar beschadigd was geraakt door diverse stormen. Het blijkt te gaan om de dijk die ligt tussen Sint Maarten en de driesprong die wordt gevormd door de Oudedijk, de Tolkerdijk en de Valkkogerdijk. Het gaat om de zogeheten Schagerdam, die we nu kennen als de Valkko gerdijk. Bovendien wordt in de oorkonde nauwkeurig beschre ven om welk gebied het precies gaat, waarover de abdij hier kan beschikken. Binnen dat gebied ligt bijvoorbeeld de Witsmeer, de huidige Schagerwaard, maar ook een geheel 'vergeten' gebied dat luisterde naar de naam Geddenmore. Alle aspecten die in de oorkonde worden genoemd betref fende het land, de dijken, de economie van de hoevenaars, het landschap worden in deze aflevering 32 van de Vrienden van de Hondsbossche besproken en toegelicht, terwijl tegelijk alle betrokken personen of groepen de revue passeren. U kunt het boek aanschaffen op twee manieren. Een manier is de meest zekere, namelijk lid worden voor 10,- van de 'Vrienden van de Hondsbossche'. Daartoe kunt u contact opnemen met 0299-663000. Dat is een van de tele foonnummers bij het Hoogheemraadschap Hollands Noorder kwartier in Heerhugowaard. U krijgt dan contact met degene die u graag als lid zal noteren. De tweede manier is proberen ofBoekhandel Plukker nog exemplaren heeft, wat lang niet zeker is. Sjaak Louter stuurde ons nog wat extra informatie bij de foto van de Helderse evacués op pagina 32 van de Kakelepost van april 2015. 'Ik heb nog wat aanvullende gegevens op de foto van de Helderse evacués in Schagen Het rijk geornamen teerde gebouwtje was en theehuisje met daarvoor een houten huisje met een poepton. Het puntdak was van het huis waar in mijn tijd de familie Bakker-Schong in woonde. De achterkamer was ingericht als de katho lieke bibliotheek. Het grote pand is door mijn vader in de jaren zestig aangekocht van de dames Knüwer en verbouwd tot groente- en fruitzaak. In het begin was het pand verdeeld in twee gedeelten; voorin woonde de familie Louter en achterin de familie Hein Koomen. De familie Van Vliet bewoonde een pand achter ons huis. De familie Louter telde 14 kinderen, de familie Van Vliet 13 en Komen 8 kinderen en dat ging 's ochtends allemaal door die steeg naar de Aloysiusschool.' De Schagerdam, nu Valkogerdijk, liep van St. Maarten naar de driesprong bij het Valkkoger verlaat. Detail uit de manuscriptkaaart van West-Friesland toegeschreven aan Johannes Dou, c.a. 1655. De redactie V 3,tcksooi 14

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 14