mon Veen mede alhier woonagtig 'een huijs en erve, sijnde een herberg genaamt het Moeriaans Hooft, staande en gelegen op de Plaats alhier, belent de Heer Hendrik Hoflaan ten westen en de Erve van Cornelis van Zeijl ten oosten, voor de somma van een duijsent een hondert gulden gereet geld Dat gebeurt op 9 november 1771. Het register van de generale pacht laat zien wie er intussen in de herberg zijn brood verdiende. Daar vinden we in 1768 ene Pieter Oudt, die een pacht van 6 stuivers verschuldigd is. Ene Pieter Oudt is in mei 1739 getrouwd met Grietje Zool, zij zijn de ouders van een aantal dochters die in Schagen trouwden. Of deze Pieter Oudt dezelfde is als degene die in het register van de generale pacht wordt genoemd, is echter niet zeker. Hoe het ook zij, hij is niet lang de waard van Het Moariaens Hooft gebleven. Cornelis Dudij verkoopt de herberg vrij spoe- dig.En er komt een nieuwe waard, althans daar lijkt het op. Wordt vervolgd Doeke Volperda duikt 'ineens' op in Schagen als ko per van Het Moriaens Hooft, in november 1739. In de akte staat dat hij afkomstig is uit Bergen. Maar daar is in geen velden of wegen een Doeke Volperda te bekennen. Het raadsel wordt opgelost door het Lidmatenboek van de gereformeerde kerk. Daarin staat Doeke Folperda (met een 'F') als afkomstig uit Den Haag. Op 7 juni 1740 wordt hij ingeschreven. Er staat bovendien bij dat hij naar Callantsoog vertrekt met attestatie in 1752. Bij zijn komst staat vermeld dat hij in gezelschap is van zijn vrouw. Bij haar staat de mededeling obiit 1751, gestoven in 1751. In het begraafboek van Schagen staat inderdaad op 16 Maij 1751: Geeft Aris Rooker aan t lijk van Anna Maria Roosié, als gehoorende onder de classis van f. 3:--:-- En dat blijkt de vrouw te zijn van Doeke Folperda. We moeten Doeke Folperda of Volperda dus zoeken in Den Haag. In een van de trouwboeken van 's - Gra- venhage staat vermeld: 'Doeke Volperda jongeman geb. te Driesum in Vrieslandt met Maria Rosier jonge- dochter geb. en beijde woonende alhier'. De datum is 13 maart 1740. We zijn gewaarschuwd door het begraafboek van Schagen, waarin deze Maria Rosier heet Anna Maria Roosié. De taal wordt gesproken en niet in de eerste plaats geschreven. In een van de doopboeken van Den Haag wordt aan getekend dat op 22 september 1720 gedoopt is Anna, dochter van Johan Rosier en Anna Maria Rosier, getuijgen zijn Jan Lowijs Payieij en Anna Courboeij, huijsvrou van Payieij.' De dochter is vernoemd naar de moeder en mogelijk naar een van de grootmoeders. Ze heeft in ieder geval nog een oudere broer Izaak Filip, gedoopt op 1 september 1716 en een oudere zuster Johanna, gedoopt op 12 september 1717. Doeke Volperda is geboren in Driesum, bij Dokkum in de buurt. In het doopboek van die plaats staan twee Doeke's, de een gedoopt op 5 juli 1705, de ander gedoopt op 4 oktober 1708. De eerste is de zoon van Hedser Doekes, molenaar, de ander is een zoon van Pijtter Doekes.In beide gevallen is de grootvader ver noemd, in beide gevallen gaat het dus om de oudste zoon. Het is niet duidelijk om welke Doeke het gaat, het is ook niet helemaal duidelijk of het gaat om een van deze beide Doekes, ook al is er in het doopboek ver der geen Doeke te vinden. Hoe Doeke Volperda in Den Haag verzeild raakt, is onbekend. Dat hij daar zijn jongere vrouw ontmoet en met haar trouwt, hebben we gezien. Maar opnieuw, hoe zij beiden terecht komen in Scha- gen, hoe zij aan de weet komen dat er een herberg te koop is in Schagen, het is onbekend. Speelde de burgemeester van Purmerend, Olfert Pet, daarbij een rol? Aan hem verkoopt Doeke Volperda immers na een paar maanden de herberg maar hij blijft samen met zijn vrouw wel de herberg 'doen'. Anna Maria Rosier sterft in mei 1751. Op 28 augustus 1751 geven Doeke Volperda, weduwnaar, en Lijsbeth Jacobsdr de Graaf te kennen dat zij willen trouwen, aldus het trouwboek van Schagen. Zij trouwen op 12 september en vertrekken met attestatie naar Callants- oog. Lijsbeth de Graaf komt daar vandaan. Wat hij in Callantsoog gedaan heeft voor de kost, is onbekend. Doeke Volperda woont met zijn vrouw in Callantsoog tot ook zij overlijdt. Dat gebeurt op 7 augustus 1775, ze was geboren in 1732. Op 20 augustus 1775 wordt hij uitgeschreven als lidmaat van de gereformeerde kerk in Callantsoog, hij vertrekt met attestatie naar Balk in Friesland. Daar zijn geen verdere gegevens over hem te vinden. Daar eindigt deze merkwaardige zwerftocht. Wanneer hij is overleden is niet bekend. Karel Numan 13

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 13