- Het Moriaens Hooft. De weduwe Catharina Wijnants, weduwe van Jeronimo Haringhs, heeft Claes Texel gevraagd te bemidde len bij de verkoop. Hij besluit de herberg zelfte kopen. Claes Claesz Texel Hij is vanaf 20 augustus de nieuwe eigenaar van de herberg Het Moriaens Hooft. Bekend is dat hij in 1654 een van de schepe nen van Schagen is. In 1667 koopt hij en krijgt hij een boom gaard achter de Loet naast het land van de Heer van Schagen van dezelfde Heer in erfpacht. Daarnaast is hij ook eigenaar van 's lands Welvaren, de bakkerij en tapperij op de hoek van de Markt en de Lagesijde. In de pachtboeken van de generale pacht van 1660, 1665 en 1670 wordt het derde huis overgeslagen. De eigenaar woont ergens anders en betaalt de pacht voor dit huis op een andere manier. De bewoner betaalt kennelijk geen pacht voor het huis en het erf. Dat geldt voor Pieter Cornelisz, de voorganger van Toen de naam Het Moeriaens Hooft voor het eerst gebruikt werd voor een herberg aan de noordkant van de Markt, was die niet nieuw voor Schagen. Op 27 oktober 1588 verkoopt Maritgen Allertsdr aan Maerten Simonsz Clepper de herberg de Wildeman die staat op de Plaats, de Markt. Maritgen Allerts- dochter heet hier de waerdinne int Moeriaens Hooft. Zij stelt als onderpand voor deze verkoop een kamer in het Moeriaens Hooft met het erf. Haar buren zijn Willem Pietersz Backer Hogezijde ten oosten van haar en Jan Albert Rijsoort Metselaer ten westen. Anderhalf jaar later koopt ze, nog steeds als 'wae rdinne int Moeriaens Hooft' een huisje met erf dat in het bezit is van Jan Albert Rijsoort. Het huisje heet 't Helcke. Het staat naast en ten westen van het Moe riaens Hooft en naast en ten oosten van Jan Alberts Rijsoort. Deze herberg Het Moeriaens Hooft staat aan de Hogezij en wordt al als herberg gebruikt in het laatste decennium van de 16e eeuw, mogelijk al eerder. Op dat moment heeft de herberg aan de Kerkebuurt die later Het Moriaans Hoofd zal heten, nog geen naam, als het al een herberg is. Waar deze herberg aan de Hoogzij stond, is bij bena dering vast te stellen. Willem Pietersz Backer, die ten oosten van de herberg woont aan de Hogezij, komen we ook tegen in een andere transportakte. Claes Ja- copsz Schuijtvoerder woont eveneens aan de Hoge- zij, zijn huis met erf is 'staende ende leggende binnen Scagen bij de nieuwe steenen brugge opten Hogezij belent met Sijbrant Claesz Snijer aende oosten ende Willem Pietersz Backer aende westen Nog dichterbij de stenen brug staat het huis dat Jan Aris Fonck, de hoefsmid, bewoont. Dat is een 'kamer' van het oude klooster, op de hoek van de Hoogzij en de Laan. Aan de oostelijke zijkant van zijn huis loopt het 'nieue padt ofte straetken' langs de gemene vaart, de latere Laansloot. Naast Fonck, ook in een 'kamer' van het klooster, woont Pieter Garbrantsz, de secretaris van Schagen. Hij is de landmeter Pieter Grarbrantsz Geometra. Hun huizen staan dus aan de Hogezij bij de nieuwe stenen brug. Ten westen van hun woningen en nog altijd dichtbij de nieuwe stenen brug staat het huis van Sijbrant Jansz Snijer, dan komt naar het westen toe Claes Jacopsz Schuijtvoerder, vervolgens Willem Pietersz Backer, dan de herberg het Moeriaens Hooft, en vervolgens Jan Albert Rijsoort, de metselaar. Tussen Het Moeriaens Hooft en het huis van Jan Al bert Rijsoort staat het huisje met de naam het Helcke, dat Maritgen Albertsdr van hem koopt. Tussen dit huisje en dat van Rijsoort loopt een steeg waarvan ze beide de helft zullen mogen gebruiken. Als ze het huis koopt is dat onder het beding dat zij noch haar nakomelingen die steeg dicht zullen bouwen. Beide moeten ze 'achterom' kunnen en beide moeten ze bij het dak en de dakgoot kunnen (als die aanwezig is). Beide moeten ze afdrip kunnen opvangen, het regen water dat van het dak komt en wordt opgevangen in een ton. Dat is kostbaar water!! De geschiedenis van Het Moriaens Hooft aan de Hogezij is geen lange. Na Maritgen Allertsdr - zij is getrouwd met Cornelis IJffs, die het huis op de hoek van het Noord en de Kerkebuurt bezit - komt het huis in het bezit van ene Hendrik Gerritsz Swemmer. De dochter van Hendrik Gerritsz, Janneke Hendriksdr verkoopt het pand in 1627 aan Olfert Olfertsz Messe maker, die ook koopman heet. Zijn naam luidt in een van de akten Olfert Olfertsz Coomen Messemaker. Hij is het die voor het laatst wordt aangeduid als in bezit hebbend Het Moriaens Hooft. Of deze Olfert Olfertsz het pand ook gebruikt als herberg, staat niet vast. In ieder geval gaat daarna - na enige tijd - de naam over op de herberg aan de markt, de Kerkebuurt. Daar treffen we de naam voor het eerst bewijsbaar aan in 1647.

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 10