het gebied dat doorsneden was door vele kreken en prielen, wel verslagen veen aanwezig was. Na deze, ook waarschijnlijk kortstondige bewoningsfase is er ook in de Geestmerambacht een stevige laag sediment afgezet in de vorm van klei. De geregelde overstromingen zorgen dus voor de aanwas van grond en waarschijnlijk rond 1200 v. Chr. raakt het Gat van Bergen definitief verstopt en stagneert ook de afvoer van water en ontstaan er plassen en meren die volgroeien met riet en veen. Het groeiende veenpakket bereikt ook de oude kwelders die weldra schuil gaan onder een laag begroeiing. De mens is intussen alweer ver te zoeken. Veranderende afwatering Met het Gat van Bergen gesloten achter een zich nog steeds zeewaarts uitbreidende kust, zoekt het binnenwater een nieuwe uitweg en vindt die in het noorden. Ook bij Schagen is er dui delijk bewijs voor de aanwezigheid van oude kweldergronden in de Midden Ijzertijd, terwijl we weten dat de grote aanwas van grond vanuit het Gat van Bergen al eeuwenlang niet mogelijk is geweest. Misschien moeten we rekening houden met een oude opening in de kust ter hoogte van Groote Keeten, die de lagune die het Zijpe mogelijk ooit geweest is, in transgressieve perioden voorziet van water en die in rustige perioden het weer zoete binnenwater naar zee laat afvloeien. In ieder geval lijkt het er erg veel op dat al in de Midden Ijzertijd de Geestmerambacht (en mogelijk ook grote delen van West-Friesland) afwateren via de Rekere en Zijpe naar het noorden toe. Er is dan geen invloed meer van de zee en er is sprake van veengroei op bijna alle plaatsen. Ijzertijd Nog maar heel weinig van de nederzettingen uit de Ijzertijd in de Geestmerambacht zijn nader bestudeerd. Het schervenma- teriaal dat door Schermer, Wagenaar en Westra werd verzameld is jaren geleden door de handen van uw schrijver gegaan en die heeft toen niet veel anders dan Late Ijzertijd (300 v Chr. - Rom. Tijd) gezien, ofverwachtte te zien. Er werd eigenlijk van uit gegaan dat de bewoning van de Geestmerambacht grotendeels in de Romeinse Tijd had plaatsgevonden en dat er mogelijk hier en daar wat oudere woonplaatsen aan voorafgegaan waren. Onderzoek bij Schagen in 2011 en 2012 zet die gedachte wat op scherp. Laten we daarom eens zien wat er toen werd gevonden. Bij de ontdekking van de eerste van de twee bij elkaar liggende woonplaatsen, viel het direct op wat er aan aardewerksoorten NIET was. Er was geen snippertje Streepbandaardewerk, ken merkend voor de periode tussen 200 v Chr. en plm. 50 n. Chr.; het moest dus ouder zijn..Er waren ook geen scherven met kamstreekmotieven, golvende lijnen ofwilde krassen; die gaan voorafaan streepband en omdat die er ook niet waren, moest het ook weer ouder zijn dan de derde eeuw v Chr. Op grond van de aanwezigheid van 'echt' geometrisch versierd aardewerk, passend in de Ruinen-Wommels traditie, werd uitgegaan van de vierde eeuw v. Chr. en daarmee zou de nederzetting dan waarschijnlijk te dateren zijn tussen 350 en 300 v Chr. Wat was iedereen blij met die oude datering, op basis van het aardewerk. In het voorjaar van 2011 werd een 'gemiste' woonplek gevon den op tweehonderd meter afstand van de eerste - ook hier hetzelfde aardewerk, maar met de toevoeging van een groot aantal apart versierde scherven. In het door de AWN en vele vrijwilligers uitgevoerde onderzoek in de zomer erop volgend, kon een deel van een huisvloer, geheel bestaand uit scherven en as worden blootgelegd. Om het huis heen lagen de akkers, vrijwel leeg van enig materiaal. Het opvallend versierde aarde werk bleek in de traditie van het zogenaamde 'Kalenderberg aardewerk' te zijn uitgevoerd. '"■"v "0 Tw -'/J *£"■- IV. ■■- p-vo ..*-■& v r - •- :v ^:g£Zr: Ploegsporen en paalgaten in het onderzoek in Scha- gen, Hoep-Noord. Kalenderberg versiering op een pot (plm 800 v. Chr.) uit Noord Limburg (foto RMO) Koedijk, Druppels; de oeverwal met daarop de dikke humeuze laag uit de Bronstijd. Daarboven is het bandje restveen te zien waar de bewoning uit de Romeinse Tijd op gevestigd was. 6

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 6