Situatie rond 2000 v. Chr. waarin water in ons gebied meer aanwezig was dan land. Oevers langs water waren ves tigingsplaatsen, doorgaande routes en voedselbronnen. Overzichtskaart van Nederland - volkomen onbruikbaar als instrument in de praktijk. Voorbeeld van een 'extraction camp' waar vis en gevogelte worden gevangen en geconserveerd. zogenaamde 'extraction camps', waar ze zich bezig hielden met een zeer beperkt aantal activiteiten. Het kamp bij Keinsmerbrug werd in de zomer gebruikt om het vee op de kwelder te laten grazen en in het najaar voor de jacht op eenden, die ter plekke werden geconserveerd (gerookt) om als wintervoorraad te dienen. Zo moeten ook de enorme dikke eiken staanders van het grote 'huis' in Winkel Zeewijk van verre zijn gehaald. Rond 2200 v. Chr. was er weer sprake van verhevigde activiteit van de zee waardoor de nederzettingen overspoeld werden en de omgevingsfactoren te slecht waren voor vestiging. Pas rond 1850 v. Chr. is er wederom sprake van een 'regressiefase' van de zee, waardoor het gebied niet alleen een stuk droger wordt, maar o ok kan verzo eten; er gaat op grote schaal riet gro eien in de laagste delen en dat riet gaat verlanden totdat er veenmoeras- sen ontstaan. Op de hoge delen van de oude geulruggen kan wederom worden gewoond. De grote verrassing is dan dat niet alleen in West-Friesland, maar ook bij Schagen én in de Zijpe én in de Geestmerambacht kan worden gewoond. Tot nog toe werd aangenomen dat het Gat van Bergen pas rond 1200 v. Chr. voldoende was dichtgeslibd. Bronstijd bij Schagen en in de Geestmerambacht In 2004 werd in een nieuwbouwlocatie in Schagen een neder zetting ontdekt, die slechts voor een klein deel kon worden opgegraven. De resultaten waren echter verbijsterend, omdat de nederzetting rond 1850 v. Chr. kon worden gedateerd en omdat het aardewerk duidelijke invloeden vertoonde van de zoge naamde 'Hilversum Cultuur'. Bovendien werd aangetoond dat er graan werd geteeld en dat op een voormalige geploegde akker in een later stadium een huis werd gebouwd. Door een zeer nauwkeurige wijze van onderzoek kon veel over flora en fauna van de omgeving worden gezegd. Die omgeving was licht glooi end, voorzien van grassen en boomgroepen waarin duizenden woelmuizen het leven van de bewoners lastig gemaakt zullen hebben. Deze mensen hielden vee en ploegden hun akkers. Na waarschijnlijk korte tijd is dit landschap onder sterke invloed van de zee komen staan en is er een dik pakket (kwelder)klei op de nederzetting afgezet. Een tweede locatie in Schagen leverde slechts een tweetal scherven op temidden van een waarschijnlijk omvangrijk areaal aan akkerland. Het gevonden aardewerk suggereert dezelfde datering, rond 1850 v. Chr. Een derde locatie werd in 2014 aan- getroflèn bij Sint Maartensbrug: een waarschijnlijk groot gebied met ploegsporen zonder materiaal, gelegen onder een pakket dat resten uit de Vroege Romeinse Tijd bevatte. De Geestmerambacht kent intussen twee plaatsen waar materi aal uit dezelfde periode is aangetroflen: de ene bij Oudkarspel, waar dhr. Schermer tijdens de ruilverkaveling een bodemfrag ment borg dat lijkt op zogenaamde 'Kümmerkeramik', eveneens in de overgang van Vroege naar Midden Bronstijd te plaatsen. De laatste plek, in het plan 'De druppels' bij Koedijk, is gelukkig aardkundig goed onderzocht door de bekende geoloog Peter Vos, die ook tot de conclusie kwam dat het Gat van Bergen in derdaad rond 1850 v. Chr. weinig zee-invloed in het achterland opleverde. Ook hier bracht een C14 datering duidelijkheid over de leeftijd van de site. Omdat het hier een 'slootkantonderzoek' betrof, kan weinig over de aard van de nederzetting worden gezegd. Wel werd duidelijk dat in het gebied enkele oeverwal- len groot en breed genoeg waren om op te wonen. Veengroei in de directe omgeving kon niet worden bewezen, hoewel in 5

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 5