Adolf Melchior Jeugd in Schagen Jan Jacobsz Kuyl controleert en in eigen hand wil houden. Op 1 januari gaat Klaas Zeeman met pensioen als school directeur maar van zijn hobby neemt hij geen afscheid. De naoorlogse wereld wordt echter steeds complexer, zeker voor iemand die het werk grotendeels alleen doet. De eisen die gesteld worden aan de leermiddelen veranderen, de lesmethoden worden gemoderniseerd, maar ook de communicatiemiddelen worden verbeterd en de telefoon en fax maken het schrijven van veel brieven overbodig. Ook de cartografische afdelingen van de uitgeverijen pas sen zich aan worden groter en van moderne apparatuur voorzien, zodat het voor de 'eenpitter' Zeeman steeds moeilijker wordt om up to date te blijven. In maart 1961 overlijdt zijn echtgenote. Ondanks zijn verdriet probeert hij nog wat werk te verzetten maar de fut is eruit. Op 13 oktober 1961 overlijdt Klaas Zeeman, een bezield leraar en cartograaf, die veel heeft betekend voor het aardrijkskunde-onderwijs in Nederland. Wie herinnert zich niet de mooie atlassen, wandkaarten en -platen die in veel schoolklassen de wanden sierden. Ex-libris en portret van dr. Melchior. Bronnen Brink, L., Herzien door K.Zeeman De Ley, P&J, Levenslang verliefd op landkaarten (ca. 1605-1661)Timmerman, bruggen- en sluizenbouwer Jan Jacobsz Kuyl, geboren in Schagen, was een zeer ervaren meester timmerman. Hij werd in 1641 door de Zweedse koning gevraagd om in Zweden te assisteren bij de aanleg van forten rond de nieuwe stad Gotenborg die toen in aanbouw was. Hij werd op 4 april 1642 aangesteld tot sluismeester maar werkte tijdelijk aan andere projecten zoals het bouwen van sluizen en bruggen. Jan kwam in het najaar van1661 om het leven bij een ongeval in Vaster- port bij Gotenborg en werd in de oude kerk van Vasterport begraven. Zijn kleinzoon werd in Zweden in de adelstand verheven. Over Jan Kuyl kunt u meer lezen in het artikel van Ruud van de Pol, 'Kuylenstierna' in de Kakelepost van oktober 2007, 22e jrg. van, nr 3 p. 8 - 12. (1898-1962) Arts, schrijver en tekenaar Adolf Melchior is de tweede zoon van dokter Adolf Cornelis Melchior en Elisabeth Petronella Demmers. Hij werd in 1898 geboren in het 'doktershuis' op de hoek van de Laan en de Landbouwstraat. Laan nr. 25, het huis met zijn prachtige neogotische elementen, werd in 1872 in opdracht van de Gemeente Schagen als doktershuis gebouwd. Vader Adolf Cornelis Melchior kwam er in 1893 als vijfde arts op rij te wonen. Zijn vrouw en hij kregen drie zonen, waaronder Adolf. Deze Adolf is in zijn leven actief geweest als arts, schrijver en tekenaar. Over dr. Melchior kunt u meer lezen in het artikel van Marijke van der Jagt, Het zoontje van de dokter in de Kakelepost van maart 2014, 29e jrg. nr1 p.4,5 Een van de boeken van dr. Melchior. 42 EX LIBRI> 'RYMYN KOERJ M E.LCH IOï\ Het voormalige doktershuis aan de Laan wordt momenteel grondig opgeknapt. Familiewapen Kuylenstierna

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 42