R.BOS K.ZEEMAN ECÜNOMISCF ATLAS Moderne geographie Bos herzien en de Werelddeelen GEKLEURDE KAARTEN ZESTIENDE DEUK. Herzien door K, ZEEMAN R noordhopr S GRONINGEN DER GEHEELE AAR IN 60 KAARTEN Tweede £eh«l In 1908 krijgt hij een baan als leraar aangeboden in Win schoten, een kans die hij met beide handen aangrijpt. Hij heeft nu een inkomen om op verantwoorde wijze een gezin te onderhouden. Op 18 april 1911 treedt hij in het huwelijk met zijn jeugdliefde Antje Langerijs uit Berkhout. Gesteund door zijn vrouw werkt hij gestaag door aan zijn leerboek 'Moderne geographie van Nederland' dat in 1913 uitgegeven wordt. Het boek wordt zeer gunstig ontvangen, zelfs in het buitenland, en is vele malen her drukt. In 1952 verschijnt er nog een beknopte versie. Vermoedelijk mede door het succes van zijn boek krijgt hij in 1914 het aanbod om directeur te worden van de rijksdagnormaalschool in Hoogezand. Hij gaat hierop in en HzEGWh. met plezier naar school en het beroep van onderwijzer lijkt hem wel wat. Op 30 april 1895 vertrekt Klaas naar Deventer om daar aan de Rijkskweekschool een opleiding voor onderwijzer te gaan volgen. Hier krijgt Klaas aard rijkskundeles van R. Schuiling, de schrijver van het boek 'Aardrijkskunde van Nederland' dat tot het midden van de vorige eeuw hét standaardwerk was voor cartografen in opleiding. De lessen van Schuiling zullen ongetwijfeld hebben bijgedragen aan zijn grote belangstelling voor het vak aardrijkskunde. In 1899 is zijn opleiding afgerond en op 26 juli van dat jaar woont hij weer bij zijn moeder, zusters en halfbroer Arie aan de Stationsweg. Bij zijn inschrijving in het bevolkings register wordt geen beroep vermeld, dus wat hij voor de kost doet is niet duidelijk. Vermoedelijk heeft hij gewerkt aan wandkaarten voor het aardrijkskunde-onderwijs. Twee kaarten, een van Frankrijk en een van Groot Brittannië, oogsten veel lof op de tentoonstelling van 'hulpmidde len bij het aardrijkskundig onderwijs' die in Amsterdam georganiseerd is door de 'Vereniging van Leeraren aan Inrichtingen van Middelbaar Onderwijs'. Dit succes zal hem geholpen hebben bij het solliciteren naar een baan, want in 1902 vertrekt hij naar Amsterdam om daar als onderwijzer te gaan werken. In zijn vrije tijd ontwikkelt hij lesmateriaal voor het aardrijkskunde-onder wijs en studeert voor de M.O.-akte aardrijkskunde. het echtpaar verhuist naar Hoogezand waar het zijn intrek neemt in de leegstaande pastorie van de Nederlands Hervormde kerk aan het Winschoterdiep. Zijn cartografische werkzaamheden zet hij onverdroten voort en hij legt goede contacten met de bekende Gro ningse uitgeverijen van atlassen, wandkaarten en -platen voor het onderwijs, Noordhoff en Wolters. Na het overlijden van R. Bos, de man achter de alom bekende Bos-atlas wordt Zeeman gevraagd de door Bos gemaakte kaarten en leerboeken te beheren en te be werken. Deze klus neemt hij met plezier op zich. En vele herzieningen volgen. Bij elke herziene uitgave stond de naam Bos nog steeds op de omslag gevolgd door die van Zeeman. Hij heeft zich daar nooit over opgewonden. In 1924 wordt Klaas Zeeman benoemd tot directeur van de Rijkskweekschool (nu Rijks Pedagogische Academie) in Hilversum. Ook hier gaat hij door met zijn cartografische werkzaam heden die hij uitvoert onder de naam 'West-Fries Kartografisch Instituut K. Zeeman'. In de villa die hij in Hilversum bewoont heeft hij een studeerkamer waarvan de wanden bedekt zijn met kasten vol naslagwerken en atlassen. Niets is hem te veel om zijn kaarten bij de tijd te houden. Als hij twijfelt gaat hij zelf op pad om de situatie ter plekke te bekijken. Hij is een op en top solist die alles A-

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 41