Imkewerf- Notaris A. V01TK, St M».S publiek verknopen. de b6taling- Klaas Zeeman Aan de Tolkerdijk Onder curatele Naar de kweekschool Gisteren overleed mijne geliefde Pleegdochter GRIETJE KLOS, in den ouderdom van 17 jaren. Nog hardverscheurender overleed heden, na een lang durig lijden, mijn geliefde Echtgenoot JACOB ZEEMAN, in den ouderdom van 42 jaren, mij nalatende 3 kinderen, nog te jong om hun groot verlies te beseffen. Tolke (Schagen), 7 December 1886. ANTJE ZEEMAN, geb. ROne Rouwbericht van Antje Roos. Onder: De advertentie voor de openbare verkoping. te SCHOOKLDAM, _zal Donderdag, 17Jatiu- De boerderij stond aan de Tolkerdijk aan de zuidoostkant naast de spoorlijn. JUixlYJLU,l loQQ ari 1889, bij opbod Donderdag, aan de Markt, Eenige pereeelen uitmuntend ^ei~ e. Bouwland, te Schagen, kad: Sectie i D} nos. 73, 78, 80a, 81, 8a, 83, 85, en 8r°EigelrersreANTJE BOOS, weduwe JACOB ZEEMAN, (1880-1961) Leraar en cartograaf Op 26 mei 1878 trouwen in Harenkarspel Jacob Zeeman en Antje Roos. Jacob was op 28 september 1841 ge boren in Barsingerhorn en Antje op 28 oktober 1851 in Harenkarspel. Jacob Zeeman werkte bij de spoorwegen als ploegbaas. Hij was dus spoorwegbeamte met alle voorzieningen die deze functie met zich meebracht, zoals een pensioen. Het was een baan die zekerheid gaf, zeker als je daarnaast ook nog een boerenbedrijfje kon runnen. In 1878 kocht hij van de Gereformeerde kerk een weiland aan de Tolkerdijk dichtbij de overweg waarop hij een woonhuis met schuur liet bouwen. In december 1884 kocht hij nog 8 ha weiland om zijn bedrijf te vervolmaken. De woning, met als adres Tolke K36, wordt betrokken door het echtpaar met als inwonende hulp Grietje Klos, een nichtje van Antje en Arie Roos, de vader van Antje. Er worden drie kinderen geboren: Grietje op 13 mei 1879, Klaas op 4 oktober 1880 en Jannetje op 1 september 1884. De daaropvolgende jaren worden rampjaren voor de familie. Op 18 november 1885 overlijdt Arie Roos. Het volgende jaar overlijden op 6 december Grietje Klos, 16 jaar, en de volgende dag Jacob Zeeman, 42 jaar. Antje Roos uit haar verdriet in een familieberichtje in de Schager Courant. Antje staat er nu alleen voor en kan het niet aan. Dit heeft grote gevolgen, zoals zal blijken. Eenzaam aan de Tolkerdijk met drie kleine kinderen en vee is een zware opgave. De oudste kinderen gingen naar school in Schagen. Om daar te komen moesten de kinderen elke dag een flinke voettocht afleggen. Op verzoek van de bewoners van Tolke was de weg door het bebouwde deel in het voorjaar van 1880 verhard. Helaas niet helemaal tot Schagen. De kortste weg naar Schagen was nog steeds via paden door het land en over sloten en bruggen. Dat was niet echt veilig en een van de ouders schreef hierover een brief aan de redactie van de Schager Courant. Hij schrijft: 'De passant is slechts ten deele geholpen (met de verharding) te hopen is het dat polderbestuurderen, of liever zij die den weg in oogenschouw moeten neemen van het gebruikelijke looppad gebruik maken; dat niet alleen door een aantal personen maar dagelijks door de van Tolke naar Schagen ter school gaande jeugd gebruikt wordt; om met eens hunne geëerde aandacht te wijden aan de bestaande postjes of vonders (planken of bal ken), die werkelijk in verval geraken, terwijl het, aangezien ze zeer smal zijn voor een kind een hals brekende toer genoemd mag worden, om dagelijks ten spijt van weer en wind deze te moeten passeeren, zouden deze vonders niet even goed in bruggetjes voorzien, van twee leuningen te herscheppen zijn In de krant van 6 januari 1889 verschijnt het bericht dat omwonenden 's nachts bezoek kregen van hongerige koeien. Het artikeltje eindigt met: 'Het vrijzeker vermoeden bestaat dat deze in ellendig uitgehongerden toestand verkeerende dieren, afkomstig zijn van het land van zekere op Tolke onder Schagen wonende weduwe Zeeman. Ook mompelt men, dat, gelijk het nu gaat met de koeien der vrouw, haar kinderen een dergelijk lot te wachten staat. Het is te hopen, dat van overheidswege, in dezen toe stand zoo spoedig mogelijk wordt voorzien.' Haar familie kan het niet langer aanzien en neemt stappen om meer ellende te voorkomen. Op 17 januari 1889 wordt in koffiehuis 'het oude Slot' van Arie Meijer Simonszoon het in 1884 door Jacob Zeeman aangekochte land ver kocht om de hypotheekschulden te betalen. Op 24 januari 1889 wordt Antje Roos op verzoek van Reijer Roos, ter zake van 'onnoozelheid' onder curatele gesteld. In 1889 blijkt Antje zwanger te zijn en op 3 mei 1890 bevalt ze in haar huis aan de Tolke geholpen door de plaatselijke vroedvrouw Antje Terburg van een zoon. Hij wordt aangegeven als Arie Roos. De vader wordt niet ge noemd. In februari 1891 wordt de boerenwoning met erf, schuur en tuin verkocht aan Benedictus Bosman, landman uit Schagen. Deze gaat aan de Tolkerdijk wonen en Antje verhuist met haar kinderen naar de Stationsweg nr. C100. De school aan de Loet is nu dichtbij. Klaas gaat kennelijk 40

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 40