DNI'lSiZ* LT/tttolS ME# Pieter Janssoon van Schaghen Rienk van Camminga, Cronenburg 1552. De familie Van Camminga woonde in Leeuwarden in een kasteel op de plek waar nu het Cambuurstadion staat. Coll. Fries Museum. Gerrolt Minnes van Camminga op 6-jarige leeftijd. Cronenburg 1552, gesigneerd onder links van het midden: Aaaa. V. Croneburg. Coll. Fries Museum. gevonden signaturen hebben heel wat hoofdbrekens opgeleverd. Het gaat om de signatuur Aaaa van Croo- nenburgh op een aantal schilderijen. Aangezien de tekst moeilijk te lezen was maakte men er aanvankelijk Anna van Croonenburgh van. Anna was een dochter van Adri- aens neef Jacob. Aangezien er in de zestiende eeuw bijna geen schilderende vrouwen waren wekte deze veronder stelling veel verwondering, vooral toen bleek dat in het jaar dat het schilderij gemaakt was, de aangewezen Anna nog een jonge tiener was. Een slimme kunsthistoricus veronderstelde toen dat Aaaa wel eens kon staan voor A drie a-en, dus Adriaen. Deze veronderstelling is bevestigd door de vondst van akten door Adriaen van Croonenburg ondertekend met A.aaa van Cronenburch. In de kunsthis torie is men het er algemeen over eens dat de in Schagen geboren Adriaen van Cronenburg beschouwd kan worden als een belangrijke, zo niet de belangrijkste portrettist in de noordoostelijke gewesten in het derde kwart van de zestiende eeuw. Bronnen: Adriaan van Cronenburg, De gesigneerde werken van de zestiende- eeuwse portretschilder Adriaan van Cronenburg en de toegeschre ven werken in het Fries Museum te Leeuwarden, doctoraalscriptie E.B. Rozema-Früchtnicht 1989. (1578 - 1620) Jurist, ingenieur en boekbinder In 2009 is herdacht dat New York 400 jaar geleden werd gesticht op het eiland Manhatten. De stad heette toen even Nieuw Amsterdam. Het bericht waarin wordt vermeld dat de toenmalige bewoners de grond hadden verkocht aan de WIC, is getekend door Pieter ]ansz van Schagen. Deze Pieter ]anss is afkomstig uit Alkmaar. Zijn naam doet echter vermoeden dat zijn herkomst in Schagen ligt. Meer over deze Pieter Janssoon kunt u lezen in het artikel: Karel Numan, Pieter Janssoon van Schaghen, Kakelepost 2009, 22e jrg. nr. 3. p. 8,9. 37

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 37