Adriaen van Cronenburg DEKLES .RINKEL Groeten uit Schagen. Leonard Roggeveen met zijn ouders voor de slagerij. Na de kweekschool werkte hij als onderwijzer in het West- land, Leiden en Den Haag. In zijn vrije tijd schreef hij kinder- en jeugdboeken en toneelstukken. Hij was redacteur van jeugdtijdschriften en maakte radioprogramma's voor de jeugd. Hij overleed in den Haag op 22 juni 1959. In de Kakelepost hebben verschillende artikelen gestaan over zijn leven en werk. Ruud van de Pol, Leonard Roggeveen, 22e jrg. 2009 nr.3 p.14. Marinus Schroevers, Nog heel even: Leonard Roggeveen, 24e jrg. 2009 nr. 4, p.18 Ruud van de Pol, Tentoonstelling Leonard Roggeveen, 25e jrg. 2010 nr. 2 p.18 (ca. 1525 - ca. 1604) Secretaris en portretschilder In het eerste kwart van de zestiende eeuw woonden er twee broers Van Cronenburg in Schagen. Gerrit Hen driks en Claas Hendriks van Cronenburg. Hun vader was Hendrik Hendriksz van Cronenburg. Vader Hendrik was beleend met het slot en de heerlijkheid Loenen. Hij moest in 1446 wegens schulden zijn bezit verkopen zodat zijn zoons genoodzaakt waren om met werken de kost te verdienen. Waarom zij naar Schagen zijn gekomen en wat zij daar gedaan hebben is niet duidelijk. In het bestuur hebben ze geen rol van belang gespeeld want zij zijn niet vermeld als schepen of burgemeester. Gerrit van Cronenburg was getrouwd met Aaf van Tey- lingenen. Uit dit huwelijk is omstreeks 1520 een zoon geboren, Jacob Gerritsz van Cronenburg. Claas van Cronenburg trouwde met een nog onbekende vrouw die omstreeks 1525 de moeder werd van Adriaen van Cronenburg. Jacob en Adriaen waren dus neven. Jacob studeerde in Leuven en werd geneesheer, Adriaen had veel aanleg tot de teken- en schilderkunst en kreeg een opleiding als kunstschilder, vermoedelijk in Haarlem of Amsterdam. Misschien was het wel bij Jan Mostaert die in het eerste kwart van de zestiende eeuw de belangrijkste schilder in Haarlem was en daar ook leerlingen had. Beide neven vertrokken naar Friesland. Jacob vestigde zich in Pietersbierum (gemeente Franekeradeel) en bereikte een redelijke welstand. Adriaen krijgt wat opdrachten voor schilderijen maar ken nelijk niet genoeg om een gezin van te onderhouden. Hij gaat in 1553 studeren in Leuven en trouwt na zijn terug komst in Friesland met Anna Lucasdr. Een dochter van de locaal bekende beeldsnijder en hardhouwer (steenhouwer) Lucas Gerbrandtsz. Omstreeks 1565 wordt hij benoemd tot secretaris in Tietjerksteradeel. Het gezin vestigt zich in Bergum waar Anna drie kinderen krijgt: Nicolaes, Maycke en Lucas. Naast zijn vaste baan als secretaris schildert hij portretten en is werkzaam als landmeter en kaarttekenaar. De politieke en godsdienstige verhoudingen veranderden. Als Spaansgezind en katholiek bestuursambtenaar zag hij al vroeg dat de in 1580 afgekondigde maatregelen tegen de katholieken voor hem zeer nadelig zouden uitwerken en hij besloot te vertrekken naar Groningen, waar het veiliger voor hem was. In 1592 is hij weer terug in Bedum. Daar had men niet op hem zitten wachten en de positie van secretaris was inmiddels in andere handen overge gaan. Hij moest het dus hebben van zijn portretten van vooraanstaande Friezen en van zijn landmeterswerkzaam heden. Na 1600 liet zijn gezondheid te wensen over, hij is omstreeks 1604 overleden. Enkele van zijn schilderijen zijn in particulier bezit, de meeste zijn bezit van het Fries museum in Leeuwarden maar ook in het buitenland is zijn werk te vinden. Het Prado in Madrid bezit een aantal wer ken en in het National Museum Wales in Cardiff hangt een portret van Katheryn of Berin, een invloedrijke vrouw, ook wel genoemd 'de moeder van Wales', dat in 1568 door Van Cronenburg in Antwerpen is geschilderd. De meeste schilderijen van Adriaen Cronenburg zijn niet gesigneerd wat in zijn tijd niet ongebruikelijk was. De 36

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 36