Reinder (Rein) Boomsma Voetballen Bijzondere Schagenaars Schagen was, zeker vroeger, een klein stadje ver gelegen in een uithoek van het land. Ambitieuze inwoners moesten om hun ambities waar te maken minstens naar Alkmaar, Hoorn of Enkhuizen, of liever nog verder naar Amsterdam of Den Haag. Dirk Burger van Schoorel schrijft in de tweede helft van de 17e-eeuw in zijn Chronyk van Schagen: 'Daar by zoo is 't verwonderens waardig, bij de Historie Schryvers aange merkt dat er byna geen Steden in West-Vriesland werden gevonden, daar geen Schagers zitten in de Regeering van Stad of Staaten, gelijk nog tegenwoordig byna geen stad is, of daar zynder in de Regeeringe, die haar Geslagt en Aftomst van Schagen konnen afreekenen Helaas zijn er nu (rond 1700) nog maar 'weinige die lust hebben in 't Leeren der Talen en in 't Oeffenen van allerhande Weetenschappen De Schagenaars hadden dus geen ambities meer. Zijn eerste bewering is niet onderzocht, maar gezien het relatief grote aantal achternamen dat in verband kan worden gebracht met Schagen lijkt hij gelijk te hebben. Denk maar aan: Schagen, Scager, Schaghen, Van Schagen, Van Schaagen, Schager en Hoogschagen. Je komt ze overal in Nederland tegen. In de familienamendatabank www. meertens.knaw.nl/nft/ kunt u zien hoeveel mensen een van deze namen dragen en waar ze wonen. Om zijn bewering, dat Schagenaars geen ambities meer hadden te ontzenuwen, hebben we een aantal 'Bijzon dere Schagenaars' voor u bij elkaar gezocht. Het gaat om mensen die in Schagen geboren zijn en landelijk bekend zijn geworden in een tijd dat de media waaronder vooral de televisie nog niet de macht hadden mensen, na de minste of geringste prestatie, tot BN-er te bombarderen. Om discus sies te vermijden is geen van de beschreven personen nog in leven. In dit nummer vindt u enkele beschrijvingen van geboren Schagenaars waar u vermoedelijk nog niet eerder van gehoord of over gelezen heeft. Bij personen die eerder beschreven zijn in de Kakelepost wordt verwezen naar de nummers van de Kakelepost waarin de artikelen zijn te vinden. De desbetreffende nummers zijn in te zien in de verenigingsruimte aan het Schoenmakerspad en op de website van het Regionaal Archief in Alkmaar. Artikelen over de beroemde Schager zanger Thomas (Thorn) Denijs (1877 - 1935) en de architect J.R. Vlaming (1883 - 1953) zijn nog in bewerking. Reinder Boomsma als voetballer (1879-1943) Beroepsmilitair, voetbalinternational, verzetsstrijder Reinder Boomsma werd op 19 juni 1879 geboren in Scha gen aan de Nieuwe Laagzijde C 28. Zijn vader was Joannes Benjaminsz Boomsma, in 1844 geboren in Drachten en van beroep rijksdeurwaarder. Zijn moeder Gepke Sevensma kwam uit Sneek waar zij in 1846 was geboren. Reinder was het vijfde kind in het gezin dat regelmatig van woonplaats veranderde. De oudste was in 1871 geboren in Sneek, de twee volgende kinderen in Goes in respectievelijk 1873 en 1875 en de twee jongste kinderen in Schagen in 1877 en 1879. In juni 1881 vertrok het gezin naar Amsterdam maar niet voor lang want zeven jaar later woonden ze in Rotterdam. Reinder ging in zijn nieuwe woonplaats naar de HBS en in zijn vrije tijd voetbalde hij bij verschillende clubs in de re- Boomsma opgesteld in het Nederlands elftal VOETBAL. Het Officieel Nederlandsch Elftal is thans samengesteld als volgtBeeuwkes, van »D. F. C.a, doel verdediger W. van Waveren, van »H. F. C.«, en Stom, van »Velocitas,« achterhoede K. Heiting, van »H. V. VU Kamperdijk, van »H. B. S.«, enKessler, van »H. V. V.«, middenlinie R. Boomsma, van »Sparta« D. Lotsy, van »D. F. C.«; E. de Neve, van »Velocitas«Lutjens, van id., en De Vos, van »D. F. C.«, voorhoede W. van Waveren, aanvoerder. 34 Ruud van de Pol

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 34