ook na 30 september van een duik genieten! De zwemsport profiteert, maar ook zwemonderwijs wordt nu het jaar rond verzorgd. Gezondheid en beweging komen in de 21e eeuw extra in de belangstelling. Uit het bestaan van diverse fitnesscentra blijkt dat ook hier de stad meegaat met de tijdgeest. Horeca en winkelhart Het aanbod van cafés en restaurant is vele malen groter dan het absolute inwoneraantal van Schagen doet vermoeden. Ook met horeca werkt Schagen als een magneet op inwoners en bezoekers van buiten. In de zomer weten ook toeristen in de omgeving de weg naar het winkelhart en de gezellige terrassen prima te vinden. Ook het winkelbestand dankt haar omvang aan het grote verzorgingsgebied. Met de opening van het Makado- centrum in 1974 zet de stad zich met dit moderne overdekte winkelcentrum stevig op de kaart. Met autoverkeer is direct rekening gehouden en op het winkeldak bevindt zich een flink parkeerterrein. In dezelfde periode vestigen zich ook de grote supermarkten in Schagen, die langzaam maar zeker de rol van de kleine kruideniers overnemen. De moderne tijd doet zich ook in middenstandsland voelen. Naarmate nieuwe technologieën hun intrede deden, nam de klassieke marktfunctie van Schagen juist af Vooral na de Twee de Wereldoorlog ging het snel bergafwaarts met de agrarische weekmarkten. Diverse vormen van veemarkten (bijvoorbeeld paarden) kwamen aan hun einde na honderden jaren te hebben bestaan. Totdat in de jaren tachtig de complete veemarkt van het toneel verdween. De typische veehekken rond de Grote Kerk staat er nog altijd. Die zijn samen, met de jaarlijkse Paasvee tentoonstelling, de laatste herinnering aan de bloeitijden van de agrarische markten in hartje Schagen. Modern tot op het einde We staan er nu nooit bij stil, maar zaken als drinkwater uit de kraan en het afvoeren van vuil water via de riolering lijken zo vanzelfsprekend. Toch waren ze nog maar een eeuw geleden geen gemeengoed. Gebrek aan schoon drinkwater en vervuild water rond woonkernen zorgden geregeld voor het uitbreken van ziekten. Met de komst van drinkwaterleidingen, elektri citeit, gas en riolering werd het leven voor de moderne mens een stuk aangenamer. Ook met het 'niet wegspoelbaar' afval is enorme vooruitgang geboekt. Nog maar goed 40 jaar geleden dumpte Schagen haar afval op een openbare stortplaats aan de Halerweg. Het waren grote stinkende afvalbergen, zoals je die nu nog in het buitenland ziet. Vanaf1970 ging het huisvuil naar Den Helder om van daaruit met de VAM-treinwagons naar Drenthe te worden afgevoerd. Tegenwoordig rijden de huisvuilwagens naar de grote verbrandingcentrale van HVC in Alkmaar. Maar die afvalstroom wordt kleiner. Steeds meer afval krijgt een nieuw leven. Van papier, groenafval, glas, plastic tot oude elektrische apparaten. Overal in de stad zijn glasbakken te vinden. Slechts een paar honderd meter van de oude vuilnisbelt staat een eigentijds afvalscheidingstation aan de Lagedijkerweg. Rond het grote losplatform staan grote bakken om elk type afval te verzamelen voor hergebruik. Er wordt veel gebruik van gemaakt en vooral in het weekend staan er soms lokale files naar het afvalstation. Alles komt op een gegeven moment aan het einde van zijn levensduur. Met een mensenleven is het niet anders. In de stad waren van oudsher begraafplaatsen te vinden, maar de keuze voor cremeren wordt vanaf de jaren zestig steeds meer gemeen goed. Op het gebied van crematie is Schagen een koploper in de provincie. Als in juni 1973 het Schager Crematorium haar deu ren opent is het één van de eerste crematoria in Noord-Holland. Zeker in de beginjaren trekt de locatie rouwplechtigheden aan uit vele delen van Noord-Holland. Ook hier blijkt Schagen een stad die absoluut meedoet aan de ontwikkelingen van moderne tijden. IJsbaan Oosterstraat Idem (achter gasfabriek) Nieuwe school Handelsstraat LTS onderwijs Sport in de Groeneweghal Overdekt zwembad Theater Royal 8. Busstation Opening Makado winkelcentrum Uitbreiding stadscentrum Dempen van de Laansloot Crematorium Gemeentehuis Nieuwstraat Terras op de Markt 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. Robert Witsen 33

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 33