de PEN (Provinciaal ElektriciteitsbedrijfNoord-Holland) om een centraal schakelstation voor de regio aan te leggen aan de rand van Schagen. In de Tweede Wereldoorlog werd dit vitale object door de Duitsers beschermd met een grote bunker. Deze bunker is nu nog het enige wat resteert van het schakelstation en is een blikvanger tussen de bioscoop en McDonalds. De komst van de telefoon laat een vergelijkbaar beeld zien. Schagen ligt centraal in de Noordkop en de PW realiseerde tussen de Herenboschstraat en de Oude Slotstraat een regionale telefooncentrale. Ook die werd door de Duitse autoriteiten met een bunker beschermd. Het bijzondere aan deze telefoonbunker was het uiterlijk van een woonhuis. Op de muren waren ramen geschilderd. Ook dit gebouw, nu van KPN, staat er nog altijd. Onderwijscentrum Als centrumplaats bood Schagen al snel meer dan alleen basis onderwijs. Vooral landbouwopleidingen en scholen om een vak te leren ware er al snel te vinden. In de jaren vijftig wordt een grote Ambachtschool' gebouwd aan de nieuwe Nijver heidstraat. Twintig jaar later streken de technische opleidingen neer in nog grotere nieuwbouw aan de Hofstraat. Het laten 'doorleren' van kinderen werd in de jaren zestig steeds meer gebruikelijk, waardoor het algemeen vormende onderwijs een enorme impuls kreeg. De Mammoetwet voegde de MULO en HBS samen tot MAVO, HAVO en VWO. Schagen reageerde met de bouw van een nieuwe Rijksscholengemeenschap die begin jaren zeventig haar deuren opende aan de Oranjelaan. Het complex (nu Regius College geheten) is sindsdien continu uitgebreid. Ook voor 'groene' opleidingen heeft Schagen nog altijd een flink aanbod. Evenals op het gebied van speciaal onderwijs voor kinderen die extra begeleiding nodig hebben. De meest opvallende is de school voor dove of slechthorende kinderen in Waldervaart. In onderwijs is Schagen een stad van formaat en dagelijks maken duizenden leerlingen gebruik van het rijke scholenaanbod. Entertainment en sport Al vrij snel na de komst van de film wordt in Schagen de eerste bioscoop gebouwd aan de Landbouwstraat (in het gebouw zit nu kerkgenootschap Bethel). Een grote stap voorwaarts was de bouw van Theater Royal aan de Gedempte Gracht in de jaren twintig. Het Art Nouveau bouwwerk, met een knipoog naar Theater Tuschinski in Amsterdam, kwam tot stand op initiatief van de bekende Schager aannemer en architect J.R. Vlaming. Het was niet alleen een filmzaal, maar ook een podium voor concerten en theaterproducties. Circa 60 jaar lang kwamen ge neraties hier voor allerlei vormen van cultuur en entertainment. Na de sluiting van Royal moest Schagen het lang doen zonder bioscoop. Pas met de opening van de megabioscoop Cinemag- nus straalt de stad weer fier in de filmwereld. Het culture- en muziekleven bloeide van oudsher. Een bekroning vormt de bundeling van diverse verenigingen in de blikvangende cultuur tempel Markt 18. Het is een aanwinst in de 21e eeuw om trots op te zijn. Met de toenemende welvaart en meer vrije tijd krijgt de bevolking van Schagen meer ruimte voor vrijetijdsbesteding. Naast klassieke veldsporten als voetbal, moeten er ook 'indoor' faciliteiten komen om het hele jaar rond te kunnen sporten. In de jaren zeventig openen de Groeneweghal en de Spartahal voor dit doel. Ook het grote tennis- en squashcentrum naast de Groeneweghal past in die ontwikkeling. Evenals het bowling centrum aan het Noord. Een mijlpaal die veel Schagenaren zich zullen herinneren was de opening van het overdekte zwembad in 1974. De gemeente wilde wel investeren, maar worstelde met een gat in de begroting. De lokale inzamelingsactie 'Een ton voor het overdekte' leverde de ontbrekende 100.000 gulden op. Het op dat moment snel expanderende Schagen is maar wat trots op haar nieuwe zwemparadijs. Nu kunnen de inwoners SOLDAAT VAN ORANJE -DIRTY DOZEN 32

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 32