Schagen in moderne tijden Van de komst van elektriciteit, telefoon, bioscoop, overdekt zwembad tot crematorium. Nieuwe technieken hadden grote invloed op het dagelijks leven in Schagen. Over wat nu 'modern' is, kan getwist worden, maar één ding is zeker: het gaat om verandering. De stad maakte vele veranderingen mee die pasten bij moderne tijden. Deze ontwikkelingen worden geïllustreerd met een selectie foto's uit voornamelijk de Niestadt Beeldbank. In de voornamelijk agrarische Kop van Noord-Holland had Schagen van oudsher een handels- en centrumfunctie. In de stadseconomie vormden dienstverleners, vakmensen en winkeliers de hoofdmoot. De wekelijkse markten hadden een vaste aanzuigende werking. Toch bleef de plaats qua omvang bescheiden. Enkele straten en woningen rond de kerken bepaalden het pittoreske beeld eeuwenlang. In 1840 omvatte de gemeente Schagen 325 huizen met 2.008 inwoners. In 1940 bedroeg het aantal inwoners circa 4.000. Er was meer dan een eeuw voor nodig om te verdubbelen. Dat was weinig, want deze periode van de industriële revolutie doet andere plaatsen in Nederland met vele honderden procenten groeien. Amsterdam ging tussen 1840-1940 bijvoorbeeld van 220.000 naar ruim 750.000 inwoners. Groeiversnelling vanaf 1970 Het uitblijven van grootschalige industriële activiteiten hield Schagen klein. Ook na de oorlog was de groei bescheiden. De gemeente telde in 1969 nog 5.000 inwoners. Maar dan komt de kentering. In het provinciaal beleid krijgt Schagen de ruimte om te groeien. De stad krijgt een overloopfanctie' voor 'importbe volking' elders uit Noord-Holland. De auto en trein maken het mogelijk om buiten de eigen woonplaats te werken ofte stude ren. Schagen speelt er dankbaar op in en realiseert in korte tijd twee enorme woonwijken. Tussen 1970-1975 wordt Groene- weg aangelegd en tussen 1975-1980 Waldervaart. Het resultaat is een inwoneraantal van circa 17.500 begin jaren tachtig. Een verdrievoudiging in slechts tien jaar! Hoewel naderhand nog enkele kleine wijken worden toege voegd als Muggenburg, Hoep Zuid/Noord en momenteel De Nes neemt het inwoneraantal maar weinig toe. Het aantal huizen groeit nog wel, maar gelijktijdig neemt het gemiddeld aantal bewoners per huishouden af (een ontwikkeling in heel Nederland). In absolute zin behaalde Schagen rond 1990 de top van haar inwoneraantal. Ook op het gebied van bedrijfster reinen komt dit beeld naar voren. De Witte Paal bleef lang klein schalig met enkele blikvangers als Drukkerij Plukker, Albert van Zoonen en Timmerfabriek Kuin. Pas de laatste decennia is de Witte Paal uitgegroeid tot de maximale gemeentegrens van Schagen tegen Hollands Kroon. 30

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 30