Ook al wordt er allang geen recht meer gesproken door het stadsbestuur, nog steeds hangt Vrouwe Justitia trots onder haar baldakijn aan de zijmuur van Markt 18, het vroegere gemeentehuis. Ze is meeverhuisd toen het oude gemeentehuis, dat op die plek stond, werd afgebroken om plaats te ma ken voor een nieuw, modern gemeentehuis. Hoe lang het beeld de pui van dit oude gemeenthuis heeft gesierd weten we niet. Het eerste raadhuis - bekend als 't rechthuijs - van Schagen stond aan de rand van het kerkhof. Hier zetelden de stadsse cretaris en de bode; hier werden de privilegiën en paperassen bewaard. Een piepklein raadhuisje dus, zoals er bij voorbeeld nog eentje staat in Schoorl. Het stadsbestuur vergaderde traditiegetrouw op het koor van de kerk, maar er werd - zoals de aanduiding al aangeeft - wel recht gesproken. Dat moest ook wel, want het bewaard gebleven Handvest van 6 augustus 1427 bepaalde dat er recht gedaan moest worden op 'tien roeden na den kerkhovebinnen een straal van ongeveer 37 meter dus. Het 'rechthuijs' voldeed aan deze eis. Trouwens, andere, ge schikte gebouwen waren er nauwelijks: in de kerk mocht geen recht gesproken worden, een kroeg kwam niet in aanmerking en het kasteel vertegenwoordigde een andere macht. De enige afoeelding die we van dit oude 'rechthuijs' hebben is van de hand van Andries Schoenmaker, een schatrijke acht- tiende-eeuwse Amsterdamse lakenkoopman die topografische tekeningen en bijbehorende informatie verzamelde. Hij tekende zelfook, maar nam op zijn zomerse reizen ook vaak beroepste kenaars als Cornelis Pronk en Adriaen de Haen mee. Schoen maker bezocht in dat verband in 1725, 1726 en 1727 Schagen en omgeving en verbleef dan in de herberg De Moriaen - aan de noorzijde van de markt -, waar hij, volgens zijn eigen aan tekeningen, 'goed gemack' had gevonden. De tekening van 't Rechthuijs te Schagen is uit 1726. De afoeelding hiervan vindt men elders in dit nummer. Van der Aa veronderstelt in zijn Aardrijkskundig Woordenboek (1845) dat het wapen van Schagen en het beeld van Vrouwe Justitia de gevel van het Rechthuijs hebben gesierd. We mogen echter rustig aannemen dat dat niet het geval is geweest. Als dat wel het geval was geweest, had Schoenmaker, met zijn gevoel voor detaillering, het namelijk zeker getekend, of laten tekenen. Zij verzameling zit vol met afoeeldingen van dergelijke ornamenten. De vroege stad Schagen had het kennelijk niet breed. Het Rechthuijs raakte in een zeer bouwvallige staat, het was Het wapen van Schagen Het gemeentehuis met de trapgevel Vrouwe Justitia onder een baldakijn Vrouwe Justitia 't Rechthuijs Logement de Roos 28

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 28