Rezelman maakte daarop een tweede ontwerp dat later in 1939 werd gepresenteerd. Het is zo verschillend, dat het bijna niet is te geloven dat het door dezelfde architect is gemaakt. Dit tweede ontwerp is van het type Delftse School architectuur en doet romantisch en erg traditioneel aan. Maar beide ontwerpen van Rezelman bleven alleen op papier bestaan en de oorlog brak uit in 1940. Wel jammer dat het eerste ontwerp niet is gereali seerd, want het is aannemelijk dat dit 'Dudokachtige' ontwerp er nu nog zou staan als trotse blikvanger op de Markt. In de wederopbouwperiode na 1945 was er gebrek aan van alles. De gemeente Schagen moest de nodige prioriteiten stel len na de oorlog en de bouw van een nieuw raadhuis moest maar even wachten. In de jaren vijftig komt het voornemen tot nieuwbouw weer uit de kast. In 1959 krijgt architect Cornelis Keesman de opdracht een ontwerp te maken. Zijn voorstel wordt goedgekeurd en ook krijgt de gemeente de begroting sluitend. Als locatie is het bestaande raadhuis aangewezen en de beslissing betekent de sloop van het bestaande gebouw. Het monumentale pand uit 1612 eindigt in puinbrokken. Hierna vangt de bouw van het nieuwe stadhuis aan. Het ontwerp is absoluut passend bij de stijl van de jaren vijftig; sober met strakke lijnen. In de entree is de blikvanger een grote wandschil dering van een Schager markttafereel door Rie Kooijman. Het eigentijdse gebouw past goed bij een moderne gemeente die gericht is op de toekomst. De opening wordt verricht in maart 1961 door de Commissaris van de Koningin. Van Markt naar Laan Eind jaren zestig begint Schagen aan een ongekende groeispurt. In ruim 10 jaar worden enorme woonwijken gebouwd en ver drievoudigt het aantal inwoners. Het is logisch dat daarmee ook de gemeentelijke taken groeien en het nieuwe raadhuis al snel te klein blijkt. Elders in de stad wordt werkruimte gehuurd om ambtenaren onder te brengen. De noodzaak voor een nieuw gemeentehuis wordt steeds urgenter. Dit keer wordt gekozen voor een nieuwe locatie. Het oude weeshuis aan de Laan is gesloopt en op dit terrein moet nieuwbouw worden gereali seerd. Het winnende ontwerp is van Architectenbureau Rens en Leeuwenkamp. Voor een bedrag van ruim twee miljoen gulden wordt de bouw aanbesteed. De eerste fase van het nieuwe stads kantoor is gereed in 1984 en de tweede fase in 1996. Een derde uitbreidingsfase is klaar in 2002, waarmee het stadskantoor de staat heeft zoals het vandaag de dag aan De Laan staat. In tegenstelling tot 1959 wordt het oude' gemeentehuis aan de Markt niet gesloopt, maar aangemerkt voor herbestemming. Dat had de nodige voeten in de aarde, maar het eindresultaat Markt 18 met zijn bibliotheek en culturele afdelingen mag er zijn. De levensduur van stadhuizen in Schagen laat een dalende tendens zien. Het rechthuisje en de oude herberg De Roos deden eeuwenlang dienst. Het gemeentehuis uit 1961 werd na slechts 30 jaar gebruik afgedankt. Wat de toekomst brengt voor het huidige stadhuis is momenteel onderwerp van studie en discussie. De gefuseerde nieuwe gemeente Schagen denkt na over optimalisatie. De gemeentelijke bakstenen zullen in beweging blijven. De verbouwing van het voormalige polderhuis/ raadhuis. Ontwerp in de stijl van 'Dudok' door Piet Rezelman uit 1939. Het werd helaas afgekeurd. De voormalige herberg De Roos uit 1612 werd het eerste raadhuis in eigendom. Markt 18 was het eerste nieuwbouw raadhuis van Schagen. Het opende in 1961 de deuren. Robert Witsen 27

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 27