Pas na 480 jaar een eigen raadhuis Lang sprak men van baljuw, schout en schepen binnen het stadsapparaat. Tegenwoordig komen we functies tegen als burgemeester (ook als hoofd van politie), wethouder en raadslid. En natuurlijk de ambtenaren om het reilen en zeilen van de stad in goede banen te leiden. De behoefte aan een centrale locatie om te vergaderen, beslissingen te nemen, recht te spreken en te besturen ontstond vanaf de eerste dag dat Schagen in 1415 stadsrechten kreeg. Maar een stadhuis in eigendom liet bijna vijf eeuwen op zich wachten. In de 15e eeuw werd de schout benoemd door de heer Van Schagen. Deze figuur was geen bestuurder, maar had vooral een justitiële taak en sprak recht. In de wet stond de verplichting dat een plek voor rechtspraak niet verder dan 10 roeden (circa 37 meter) van een begraafplaats mocht liggen. Het getal tien was heilig in die dagen. In ieder geval beperkte deze wettelijke bepa ling de locatiekeuze voor een 'raadhuis' sterk. In de 15e eeuw lag de begraafplaats van Schagen vlakbij de kerk op het marktveld. Dat was geen slechte plek, want het was tevens het middelpunt van het plaatsje. De kersverse 'stad' beschikte in 1415 echter niet over de middelen om een raadhuis te laten bouwen. Bakermat 't Regthuys Het Paleis op de Dam werd door de schatrijke stad Amsterdam gebouwd. Het gold in de 17e eeuw als architectonisch wereld wonder. Met dit praalstadhuis wist Amsterdam zowel lokaal als internationaal te imponeren. Het marktstadje Schagen, met zijn agrarische omgeving, moest het met aanzienlijk minder finan ciën doen. Er was alleen geld om enige werkruimte te huren en dan voornamelijk voor het spreken van recht. Uit middeleeuwse archieven blijkt dat er volop recht gesproken werd in het recht- huisje van Schagen. De enig bekende afoeelding van wat toen 't Regthuys heette, stamt uit 1725 van de hand van de Amster damse tekenaar Andries Schoenmaker. Waarschijnlijk heeft dat rechtsgebouwtje behoorlijk lang ook als eerste stadhuis van Schagen gefunctioneerd. Aan de Markt stond de in 1612 gebouwde Herberg De Roos. Het werd in 1731 door de autoriteiten gekocht en ingericht als Polderhuis. Hier zetelde het polderbestuur en het stadsbestuur van Schagen werd medegebruiker op basis van een huursom. Want het gemeentelijk apparaat vond het oude rechthuisje veel te klein geworden. Met het betrekken van de grotere ruimte in de voormalige herberg werd 't Regthuys' verlaten. In 1895 werden de rollen omgedraaid: Schagen kocht het perceel en bebouwing van het polderbestuur. De polder werd huurder. Daarmee was 1895 pas het jaar waarin Schagen over een raadhuis in eigendom beschikte. De gemeente had er 480 jaar voor nodig! Oorspronkelijk had het aangekochte gebouw uit de 17e eeuw een halsgevel, maar tijdens een renovatie in 1898 werd dit veranderd in een trapgevel. Met die nieuwe trapgevel is het raadhuis bekend geworden door de opkomst van de fotografie. Ook vele trouwfoto's zijn gemaakt op het bordes met trappetje. Architectuur voor nieuwbouw Al voor de Tweede Wereldoorlog maakte Schagen plannen voor nieuwbouw. Het uit 1612 stammende raadhuis was te oud en te klein geworden. Tegenwoordig zou het pand op de Monu mentenlijst zijn beland en een andere functie hebben gekregen. Echter weinig mensen maalden toen om de sloop van oude bakstenen. De stad moest voort in de vaart der volkeren! Op basis van gemeentelijke wensen ging architect Piet Rezelman in de jaren dertig aan de slag. Hij presenteerde in april 1939 een ontwerp in de stijl van het Functionalisme. Het was geïnspireerd op het werk van de beroemde Hilversumse architect Wim Dudok (die ook het Monument op de Afsluitdijk ontwierp). Maar dit strakke en fraaie ontwerp van Rezelman werd door de gemeente afgekeurd, waarschijnlijk vond men het te modern. Stadhuizen van Schagen sinds 1415 Het stadhuis van Schagen aan De Laan anno 2015. 26

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 26