in de zeventiende eeuw De kerk op de Markt werd door de gereformeerden overgenomen in 1572. Tekening van A. Schoemaker. "In 1634 wordt kerkmeester Willem Janszoon Vett deerlijk bekeurd en beboet, omdat hij zijn huis op de Hoogezijde beschikbaar gesteld en inge richt had tot het vieren der Heilige Geheimen", zo verzuchtte de eerwaarde Philipona in 1885 in zijn Bijzonderheden uit de geschiedenis der parochie van den H. Christophorus te Schagen. Er was nogal wat te doen rond de religie in Schagen in de laat zestiende- en zeventiende eeuw. Schagen lag in het gewest Holland. Dit gewest was op zijn beurt de belangrijkste provincie van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Eerst iets over geloofszaken in de Republiek, voordat we terug gaan naar Schagen. Religie in Europa en de Republiek Eeuwenlang heerste de rooms-katholieke kerk in Europa en dus ook in onze streken. In de tijd dat Schagen zijn stadsrechten kreeg kwam er steeds meer kritiek op de kerk van Rome. Eras mus hekelde domme en rijke priesters in zijn "Lof der Zotheid". De Moderne Devotie wilde een persoonlijke en innerlijke bele ving van het geloof in plaats van de uiterlijke pracht en praal van de Rooms Katholieke kerk. In de zestiende eeuw leidde deze kritiek tot een splitsing in de christelijke kerk. Luther en Calvijn waren de voornaamste hervormers. Zij scheidden zich uitein delijk afvan de katholieke kerk. In veel Europese landen braken er godsdienstige conflicten uit. De meeste vorsten probeerden van hun eigen geloof in hun land het enig toegestane te maken. Deze godsdienstpolitiek was onderdeel van een centralisatiepo- litiek; pogingen van deze vorsten om hun rijk steviger in handen te krijgen. Zo probeerden keizer Karel V en zijn zoon koning Filips II - heersers van het Spaanse Rijk - aanhangers van het nieuwe geloof in de Lage Landen, met name de calvinisten, te vuur en te zwaard te bestrijden. Dit leidde uiteindelijk in 1566 tot de Beeldenstorm. De interieurs van katholieke kerken werden in veel plaatsen op een gewelddadige manier ontdaan van heiligenbeelden en andere roomse versieringen. Dit was een van de belangrijkste oorzaken van de Tachtigjarige Oorlog, ook wel de Opstand genoemd. Willem van Oranje werd de leider van deze Opstand en kon zo uitgroeien tot "Vader des Vader lands". Tijdens deze oorlog ontstond in 1588 een nieuw land in Schagen te kerk 22

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 22