van en voor Schagen In het Regionaal Archief Alkmaar bevindt zich in het Oud Archief Schagen onder inventaris nummers 51-54 een pakket stukken, dat door de archivaris als volgt is omschreven: Stukken betreffende processen voor de Hoge Raad tussen Schagen en de Heer over de boonloting, als mede betreffende andere geschillen hierover. 1611 - 1777.1 pak 3 charters. Het gaat om vele tientallen bladzijden met brieven (vaak inclusief de originele enveloppen!) en processtukken. In bijna alle stukken wordt verwezen naar de privileges aan de inwoners van Schagen verleend door de eerste Heer van Schagen op 6 augustus 1427, 1 maand en 8 dagen na zijn intrede als Heer van Schagen op 29 juni 1427. Kwesties Over de uitleg van die privileges is van alles te doen en er wordt veelvuldig gestruikeld over de uitleg die de andere partij eraan geeft. Het is niet de bedoeling de lezer te vermoeien met een trans criptie van alle stukken. Het gaat er in het onderstaande om een voorbeeld te geven van dat waarmee men zich bezighield tot op bijna de laatste dag dat die privileges geldig waren. Die laatste dag was de dag waarop de Nationale Vergadering - die voor het eerst bijeenkwam op 1 januari 1796 - in Den Haag de wet verzette en Nederland overging naar andere tijden. De spelers en de inzet De Heer van Schagen, de schout, de vroedschap, de schepenen, de burgemeesters en de advocaat zijn degenen die hun rol spelen in dit machtsschaakspel. De inzet wordt gevormd door de vroedschap, de benoemingen, het geloof, de privileges en de handvesten. Wie heeft over wie wat te zeggen? Dat is waarom het gaat, tus sen 1427 en 1795. Over die lange periode strekt zich dit gevecht uit. Soms heerst er jarenlang vrede, soms laait de strijd in alle hevigheid op en vliegen de stukken over het bord, dat wil zeg gen vliegen de brieven heen en weer tussen Schagen, Alkmaar en Den Haag, ook elkaar kruisend en elkaar dwars zittend. De privileges, het handvest Op 6 augustus 1427 ontvangt het Schager stadsbestuur van zijn nieuwe, pas gearriveerde Heer een handvest, waarin hij het stadsrecht in 82 artikelen onder woorden brengt. De artikelen die in dit stadsrecht staan, zijn ontleend aan het stadsrecht van Medemblik en dat van Schellingwoude. Het maakt ze er niet minder geldig om. Wat staat daarin waarover latere generaties zo kunnen bakkeleien, zo van mening kunnen verschillen en toch De privileges Willem de Bastaard. 18

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 18