zou dan mogelijk in de 13e eeuw zijn vervangen door een stenen woontoren, een stinze. Stel dat voor die tijd de zeven buurten van Schagen bewoond werden. Dat zijn de buurten waaruit 'die van Scagen' kwamen die als Friezen oorlog voerden met de graven van Holland in de 12e eeuw Een ofmeer van die buurten zouden in vlammen zijn opgegaan, toen Haarlemmers, een aantal jonge ridders, in de St. Vincentsnacht van 1168 naar Schagen kwamen en huizen in brand staken en plunderden. Niet alle buurten zullen slachtoffer geworden zijn tijdens die acties. Schagen immers herstelde in de loop van een paar jaar van deze 'wonden'. Het is niet onmogelijk dat binnen deze kleine gemeenschappen juist door deze aanvallen het verlangen ontstond een verdedig bare versterking te hebben. Toen die verdedigbare versterking werd gemaakt, moest er ook een gracht omheen aangelegd worden. Dat was de latere vijver bij het Kasteel. En wie weet is de gracht doorgetrokken en ontstond de Hoogzij. Ofwas de Hoogzij er al en heeft men er gebruik van gemaakt om ook de gracht om het kasteel aan te leggen? Het oude voetpad naar de dijk is nu opgenomen in een wandeltroute. 10e eeuw Het klooster van Egmond krijgt land geschonken aan het eind van de 10e eeuw, een deel van dat land ligt in de buurt van Schagen, het heet 'scagon' - bij de bosjes - of villa Scagha. Valkkoog is het centrum van dit gebied. Duidelijk is dat 'bij de bosjes' voor de toenmalige bewoners van ons land hier in het noorden een herkenningspunt was. Er woonden en werkten al ontgin nend niet alleen mensen in het gebied van de abdij, die bij de schenking mee geschonken werden als lijfeigenen van graaf Diederik II aan het klooster. Er werden in naam van de graaf nog meer gebieden ontgonnen, door mensen die aan de graaf behoorden. Die graaf en zijn opvolgers hadden het echter an derhalve eeuw druk met andere zaken. De boeren in het noorden werden zelfstandiger, ze moes ten wel. Het werden vrije boeren die deel namen aan de Friese geldeconomie. Ze verkochten hun producten, ze kochten an dere producten in. En de lijfeige- nen van het klooster zagen dat en waren natuurlijk jaloers, maar ze hadden geen keus. Ze hadden geen andere keus dan in volledige afhankelijkheid te doen wat ze moesten doen, maar ook niet meer dan dat. 12e eeuw In de loop van de 12e eeuw nemen Schagena- ren deel aan de 'veldslagen', de oorlogjes tegen de graaf en krijgen af en toe ook met de harde hand van de graaf te maken. In die eeuw (1170 en 1196) zorgen stormen voor veranderingen in het landschap en brengen grote schade toe aan aangelegde dammen en dijkjes. Het zeewater krijgt de kans door geulen in het veen en gaten in de strandvlakten diep in het land door te dringen en daar waterlopen dieper en breder uit te schuren. Het water reikte mogelijk tot aan de kerk van Schagen. Daarna zullen de inwoners de mooie rechte Oudedijk hebben ge bouwd en daarmee ook de pol der Zandvenne hebben ingedijkt en een sluis hebben aangelegd aan het eind van de Trintgast die langs de Hale liep. De Menis- weg, de westelijke gemene (voor algemeen gebruik bestemde) weg is aangelegd langs de zuid kant van de Zandvenne. In deze tijd zal ook de verbinding tussen de Loet en de Leets zijn gegraven, waarmee de eerste stap op weg naar het huidige centrum van Schagen werd gezet. Mogelijk is in deze periode ook het eerste versterkte en verde digbare huis in Schagen ge bouwd, dicht in de buurt van de kapel of de kerk, van alle kanten zo goed mogelijk bereikbaar. 13e eeuw Opnieuw zijn er zware overstromingen en dijkdoorbraken in 1248. Voor zover de Schager Wiel er nog niet was, is hij nu ontstaan of groter geworden. De Oudedijk is eromheen gelegd. De eerste tufstenen kerk van Schagen wordt gebouwd. Dat is mogelijk al die kerk waarvan de galmga ten in 1421 de rooilijn zouden aangeven voor de grens tussen de Heerlijkheden Petten en Cal- lantsoog. In Schagen is begonnen met de aanleg van de Nieuwstraat tussen de Kerkebuurt en de Rapenburg. 14e eeuw De West-Friese Omringdijk wordt voor het eerst opgemeten in 1320. En dat be tekent dat inmiddels het gebied ten noorden/noordwesten van Schagen ontgonnen is en de La- gedijker Kaag en de Nessen zijn ontstaan. Er volgt een doorbraak bij de Keins, waardoor het land ten oosten en zuidoosten van Schagen onder zeewater komt te staan. 15e eeuw Verkrijging van stadsrechten, komst van de Heer van Schagen, uitbouw van het centrum, bouw van het klooster. Aanvang bouw van huizen aan de Laagzij en de Molenstraat. Schagen krijgt de vorm die be kend is van 16e en 17e eeuwse vogelvluchtplattegronden. 12 Karel Numan

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 12