Schagen in tijden van oorlog In ons collectieve geheugen treffen de meesten van ons waarschijnlijk alleen herinneringen of herinnerin gen aan herinneringen van de Tweede Wereldoorlog aan. Die oorlogstijd tussen mei 1940 en mei 1945 'leeft' nog en de slachtoffers ervan worden ieder jaar herdacht op 4 mei, ook in Schagen. De Eerste Wereldoorlog is aan Schagen, zoals aan heel Nederland, voorbijgegaan in die zin dat die oorlog geen diepe letterlijke of figuurlijke kraters heeft nagelaten. Wel is er op zee een aantal slachtoffers gevallen. Er vielen doden en er bleven getraumati seerde nabestaanden achter. Nederlandse schepen liepen op mijnen of werden aangevallen door onder zeeboten. Ook zijn er diepe herinneringen aan onze Belgische zuiderburen die massaal naar ons land kwamen gevlucht toen de ellende daar losbarstte. Verder zijn er vage en bijna vergeten herinneringen van opa's die onder de wapenen werden geroepen en soms de gehele oorlog in uniform doorbrachten. De sporen van die oorlog zijn echter in ons geheugen uitgewist, voorzover ze niet opnieuw zijn aangebracht door de talloze filmbeelden en foto's waarin en waarop de verschrikkingen van die loopgravenoorlog zijn vast gelegd en vertoond in het afgelopen jaar. Schagen heeft echter meer oorlogen meegemaakt, of heeft er zelfs een actieve rol in gespeeld. Dit nummer van de Kakelepost is daaraan gewijd. Schagen in oorlog in de 12e eeuw, in de 14e eeuw, in de 80-jarige oorlog tussen 1568 en 1648. En wat was de rol van Schagen of van Schagenaars tijdens de vier Engelse oorlogen? Schagenaars die werden opgeroepen door Napo leon om deel uit te maken van zijn enorme legers waarmee hij in Europa te keer ging en tegen Rusland optrok. Schagen in de oorlog tussen Frankrijk (Nederland maakte toen deel uit van het Napoleontische Rijk) enerzijds en Engeland en Rusland anderzijds. In de korte periode in 1799 van de Engels-Russische inval lag Schagen mede in frontlinie. Heeft Schagen iets gemerkt van de Frans - Duitse oorlog in 1870? Alleen al uit dit korte overzicht blijkt dat ook Schagen tijden van oorlog heeft gekend en dat zijn inwoners bijna altijd maar al te goed geweten hebben wat dat betekent. We zullen u daarover iets laten lezen in dit dubbel nummer van de Kakelepost. Karel Numan

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 5