rrSflin Van de voorzitter Inhoud Lezingen 600 jaar ^cjjjjjggf Voor u ligt een themanummer van de Kakelepost over 'Schagen in oorlogstijd'. En dan niet alleen over de Tweede Wereldoorlog; er zijn in het verleden meer oorlogen niet onopgemerkt aan de inwoners van Schagen voorbij gegaan. En ondertussen maakt de stad zich op voor de viering van 600 jaar stadsrechten. Achter de schermen wordt er druk georganiseerd; u hebt er enige tijd geleden over kunnen lezen in het Schager Weekblad. De of ficiële datum is 12 mei, maar houdt u het weekend van 15, 16 en 17 mei maar alvast vrij. Natuurlijk gaat de Kakelepost ook aan deze historische mijlpaal uitvoerig aandacht besteden: er komt een speciaal stadsrechten nummer. Ondertussen ligt er op dit moment een grote stapel ingebonden afleveringen van het Schager Weekblad. De redactie van het blad is aan het verhuizen en had er geen ruimte meer voor. uw vereniging kreeg ze aangeboden en heeft ze dankbaar aanvaard. Inmiddels heeft het Regionaal ArchiefAlkmaar zich over dit archief ontfermd. Veel leesplezier! 2 Colofon 3 Van de voorzitter 4 Jaarvergadering 2015 5 Schagen in tijden van oorlog 6 Schagen in oorlog tijdens de middeleeuwen 10 Schagen betrokken bij oorlogen in de 14e eeuw 13 Schagen in de tachtigjarige oorlog 18 De vergeten oorlog 1799 24 In 1799 begraven tussen Groen veld en Sint Maarten 26 Schagen als vesting in de Tweede wereldoorlog 30 Bruggen vernield 32 Helderse evacués in oorlog op vele adressen in Schagen 34 Boeken STADSRECHTEN Lezingen over de geschiedenis vormen de rode draad bij de bonte serie activiteiten rond 600 jaar stadsrechten Schagen. Dinsdag 12 mei is het exact zeshonderd jaar geleden dat Schagen stadsrechten kreeg. Fred Timmer gaat dan in de bibliotheek dieper in op de betekenis van de stadsrechten. Deze lezing wordt georganiseerd door Kopgroep Bibliotheken en de stichting 600 jaar stadsrechten Schagen. Herman Pleij kwam woensdag 18 maart naar Schagen. De hoogleraar, die regelmatig gast is in De Wereld Draait Door, sprak in Igesz met name over zijn specialiteit, de Middeleeu wen. Frans van Zwam en Niek Jan Grooff vervolgen de in sa menwerking met Wat Bezielt Schagen en Boekhandel Plukker georganiseerde reeks op woensdag 28 april. Het onderwerp Schagen in oorlogstijd staat dan in Igesz centraal. Karel Numan (19 mei), prof. Frits van Oostrom (3 juni) en Frans Diederick (7 juli) tekenen voor de daaropvolgende lezingen in Slot Schagen. Na de zomer wordt de reeks lezingen vervolgd. Hans Duin HISTORIE RODE DRAAD BIJ JUBILEUM Karel Numan Karel Numan Karel Numan Fred Timmer Ruud van de Pol John van Lunsen Niek Jan Grooff Ruud van de Pol Robert Witsen Karel Numan Fred Timmer

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 3