Husidina o G "\M een nieuw boek van Jan T. Bremer 'Husidina' heet het laatste boek van Jan Bremer. Huis duinen en Helderbuurt was bijna het laatste eiland/dorp waarover hij nog geen boek had geschreven. Zijpe, Petten, Wieringerwaard, Anna Paulownapolder, Wieringen en vele boeken met herinneringen aan Den Helder waren al geschreven en verschenen. Bijna de gehele Noordkop boven de Omringdijk heeft hij 'behandeld'. Dat doet hij op een aangename manier, steunend op de bronnen. Maar hij is in de eerste plaats een verteller, een verhalenverteller. Ook nu weer, in dit boek, blijkt dat op elke bladzij. Ofhet nu gaat om de vroegst bekende geschiedenis van Huisduinen, om de walviscommandeurs, om de verhouding tussen Huis duinen en Helderbuurt, om de schout Kersje Visser, altijd weer staat het vertellen op de voorgrond en weet je dat de bronnen de leveranciers zijn van de inhoud. Het eiland Huisduinen heeft een bewogen geschiedenis, die vooral en bijna uitsluitend wordt bepaald door de zee. De zee belegert de kust aan de westkant en de noordkant, maar is altijd ook 'aanwezig' bij de oostkant van het eiland. Duinen worden beplant, dijken worden aangelegd en ver plaatst en weer verplaatst en versterkt. Eeuwenlang neemt dat geen einde, tot vlak voor de huidige tijd. De zee levert ook werkgelegenheid en voedsel. De visserij is van groot belang, maar ook de koopvaart en walvisvaart. Daarnaast leveren Huisduinen en Den Helder talloze loodsen, de pilo tage is van groot belang voor de scheepvaart naar en door het Marsdiep, naar Texel, naar het Nieuwediep en naar alle plaatsen langs de kusten van de Zuiderzee, Amsterdam in het bijzonder. Bremer zou Bremer niet zijn als hij ons ook niet in aanra king bracht met het dagelijks bestaan van de mensen, hun ziek en zeer, hun gesappel, maar dat altijd ook afgezet tegen wat er in het land op dat gebied aan de hand was. Gegevens zoeken en verzamelen en daaruit conclusies trekken met betrekking tot ziek en zeer, het dagelijks brood, het geloof, het bestuur, en het landschap. Het is opnieuw een prachtig boek geworden. En niet alleen door de teksten van Bremer, maar evenzeer door de prachtige illustraties, waaraan het boek grote waarde ontleent. dan hebben we een mooiere mik.' In een oogwenk gaan twee andere ramen aan scherven. Glas rinkelt op de houten vloer, een straatklinker stuitert zwaar tegen de toonbank. Vrouw Keet, de ogen vol angst, wenkt hem de winkel door en duwt hem voor zich uit de gang in naar het achterhuis. 'Jan is naar Kevelaer. Je moet hier weg Borst!' Eer hij het weet staat hij weer buiten. Waar kan hij heen?! U las een hoofdstuk uit de historische roman 'Het keiengericht', waar schrijver Peter Groenveld vier jaar aan werkte. Het boek vertelt de geschiedenis van de Schagense Guurtje Borst, een katholieke boerendoch ter, die in de zomer van 1888 verkering krijgt met de protestant Klaas Meurs. Guurtjes vader verbreekt de verkering met een fel omstreden daad. De protestanten uit Schagen en omliggende dorpen wreken zich furieus op hem en zijn geloofsgenoten. Alle Nederlandse kranten publiceren erover. De Tweede Kamer eist een ministerieel onderzoek. De geweldsuitbarsting heeft Gesfchiedenis van Huisduinen-- WnvDen mUÈLüLk. Karel Numan ver strekkende gevolgen voor de verhoudingen in het voordien zo vredige Schagen. Het boek beschouwt niet alleen de lokale geloofsstrijd in de tweede helft van de negentiende eeuw, maar ook de gevolgen die landelijke stromingen en gebeurtenis sen hadden voor de inwoners van Schagen. En pas sant wordt de lezer meegenomen naar een tijd zonder fietsen en auto's, zonder elektriciteit en leidingwater. Een tijd zonder deugdelijke straatverlichting, waarin het straatbeeld van Schagen nog werd beheerst door wa ter, bruggetjes en beschoeide kades. 'Het keiengericht' is een spannende, met vaart geschreven roman, op feiten gebaseerd. Het wordt uitgebracht door uitgeve rij Louise te Grou en komt 23 mei aanstaande op de markt. De winkelprijs is 18,50. Wie het boek vóór 1 mei bestelt via de website van de uitgever - www.uit- geverijlouise.nl - betaalt voor 'Het keiengericht' slechts 14, plus 2 verzendkosten. reen MM ,L Peter Groenveld 35

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 35