ten op Den Helder toe. Sommige delen van de stad werden tot 'Sperrgebiet' verklaard vanwege de kustverdediging. Andere stadsdelen werden ontruimd omdat de woningen te dicht bij marinefaciliteiten lagen en daarmee grote kans op burgerslacht offers hadden. De stroom evacués was aanzienlijk. Tussen januari 1943 en september 1944 zijn er totaal 11.750 personen uit Den Helder geëvacueerd. Deze mensen gingen naar adressen in heel Nederland, maar de regio nam een groot deel op. Anna Paulowna bijvoorbeeld had op 13 augustus 1940 nog maar 127 evacués en in 1942 waren dat er al 1.600. Vluchtelingen in Schagen Ook in Schagen bleefhet aantal Helderse vluchtelingen toenemen. Ze werden ondergebracht op vele adressen. Vaak bij mensen in huis, maar ook in bedrijfspanden. Bij kerk 'Bethel' bijvoorbeeld, in de Landbouwstraat, werd verblijfsruimte inge richt. Mijn opa, Henk van der Pruik, hield er als kerkbestuurslid een hechte vriendschap met mensen uit Den Helder aan over die een levenlang bleefbestaan. Het zal voor veel inwoners van Schagen net zo zijn gegaan. Verenigingslid Truus Knüwer- Plukker stuurde de redactie van de Kakelepost deze mooie foto van de tijdgeest. De foto is gemaakt in de oorlog aan de achterzijde van het winkelpand aan de Gedempte Gracht (hier zit nu Opticien Deutekom). In de oorlog was hier de manufacturenzaak 'We duwe König-Knüwer' gevestigd. Het was een groot pand met veel kamers en waarschijnlijk waren hier de Helderse evacués ondergebracht die op de foto staan. Op de achterste rij staan de heren B. Prins en B. Zoon. Op de rij daarvoor mevrouw Prins, mevrouw N. Zoon (onderwijzeres) Trees König-Knüwer, mevrouw K. Alberts (onderwijzeres), Lies Knüwer, de heer Leewens (organist), zijn dochter C. Leewens (onderwijzeres) en haar moeder mevrouw Leewens. Op de voorgrond de zonen van het echtpaar Zoon; Henk en Gerard. Het echtpaar Prins logeerde niet boven de manufacturenzaak, maar bij Annie en Arie Deutekom aan de Laagzijde. Luchtfoto van een bombardement in 1943. De bommen ontploffen niet alleen op de marinewerf, maar ook volop in de stad. Alleen al op deze 199 februari vielen 52 dodelijke slachtoffers (Historische Vereniging Den Helder). Robert Witsen

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 33