In de oorlogsgeschiedenis van Schagen staat de luchtaanval in september 1944 op de mu- nitietrein met hoofdletters geschreven. De ont ploffende treinwagons brachten veel schade aan in enkele wijken vlakbij het spoor. Toch mocht Schagen zich in de Tweede Wereldoorlog geluk kig prijzen met het grotendeels voorbij gaan van aanvallen door geallieerde vliegtuigen. Hoe anders was dat in Den Helder. De marinebasis werd na de Nederlandse capitulatie in 1940 overgenomen door de Duitse strijdkrachten en zelfs verder uitgebreid. Als uitvalsbasis voor de Kriegsmarine was Den Helder een belangrijk strategisch aanvalsdoel van de geallieerden. Burgerslachoffers Tegenwoordig is het grootste deel van de marine te vinden op de nieuw aangelegde 'Nieuwe Haven' maar in de periode 1940 1945 liepen de vele marinevoorzieningen dwars door de stad. De marinekades lagen tegen woonwijken. Een aanval op deze militaire doelen betekende vrijwel direct o ok burgerslachtoffers. Wat in vredestijd een welkome bron van economische activiteit was, bleek in oorlogstijd een nachtmerrie te zijn. Het was al snel raak, want de eerste aanvallen van Britse vliegtuigen op de Jutterstad vonden al in 1940 plaats. Dit bracht al in de eerste oorlogsmaanden een stevige vluchtelingenstroom op gang rich ting Anna Paulowna, Breezand en Schagen. Uit gegevens blijkt dat op 13 augustus 1940 zich maar liefst 1.819 vluchtelingen uit Den Helder bevonden in Schagen en omgeving. Evacués Naarmate de oorlog vorderde en de krijgskansen voor Duits land zich negatief ontwikkelden, namen ook de bombardemen- Helderse evacues in oorlog op vele adressen in Schagen 32

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 32