Schagen werd door de Duitsers van een gemoede lijk plattelandstadje omgebouwd tot een voor de ge allieerden moeilijk te veroveren vesting. Gelukkig is de kwaliteit van de bunkers, keermuren, mitrail leurnesten en prikkeldraadversperringen nooit op de proef gesteld. Om het de aanvallers nog moeilijker te maken kreeg het bestuur van de Banne en Polder Schagen in 1944 opdracht om vijf houten bruggen in de aanvoerwegen afte breken. Het pol derbestuur traineerde deze opdracht tot grote ergernis van de Duitsers. Eind september van dat jaar kwam er een eind aan hun geduld. Zij gelastten het polderbestuur onmiddellijk de bruggen te slopen. Het verslag vermeldt: 'Tussen 30 september en 2 oktob er werden op last van de b ezetter de vijfbruggen totaal vernield. Jukken (steunbalken), palen, leuningen etc. werden stuk geramd en gezaagd.' Het polderbestuur stuurde op 24 november 1944 de gemeente Schagen een rekening van 945 gulden en 51 cent 'Voor het slopen van bruggen op bevel van de Duitsche weermacht'. Op 6 juli 1945 werden de kosten vergoed. De vernielde bruggen waren: Nr. 72 de brug in de Haalderweg (nu Halerweg) Nr. 78 de brug in de Lagedijkerweg Nr. 88 de brug in de Loeterdijk (nu Molenweg) Nr. 92 de brug in de Tjallewallerweg Nr. 95 de brug in de Tolkerdijk Noodbruggen Na de capitulatie moest het wegennet zo snel mogelijk in orde zijn en werden met spoed noodbruggen gebouwd. J.L. Lutjeharms werd door het polderbestuur op contractbasis als opzichter aangesteld. Hij werd door voorzitter K. Wit Dz belast met de bouw van de noodbruggen met de geringe middelen die zo vlak na de oorlog beschikbaar waren. Na een jaar was de noodbrug in de Lagedijkerweg in zo'n slechte staat dat passeren levensgevaarlijk werd. Deze brug kon bij nader inzien worden Brug 88. De herinneringsplaquette zit in de rechtervleugel ingemetseld. 30

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 30