in de Tweede en wat er van in 2015 nog te zien is Toen de eerste Duitse troepen op donderdag 16 mei 1940 in Schagen aankwamen, moes ten ze natuurlijk ergens ondergebracht worden. Huisvesting De manschappen vonden onderdak in scholen en in de herbergen en hotels rond de Markt. De officieren werden bij particulieren ondergebracht. Zo was in de ULO-school een muziekkorps van het Duitse leger ondergebracht en de Land bouwschool aan de Zuiderweg huisvestte Duitse militairen met een honderdtal postduiven. Bunkers Op de toren van de kerk op de Markt stond een uitkijkpost van het Duitse leger. Op een gegeven moment kwam de Divisionsstab Nordholland in Schagen. Dat betekende dat er een generaal kwam wonen in de Herenbosstraat en er werden bijna 100 bunkers, alsmede tankgrachten, prikkeldraadversperringen en talrijke mitrailleurs nesten in en om Schagen aang Versperringen Twee gesloten ringen van prikkeldraadversperringen omgaven Schagen. De buitenste liep aan de Noordzijde langs het Rapen- pad, oostwaarts naar de spoorlijn, daarna zuidwaarts tot bij de huizen van de Thorbeckestraat. Daar kruiste hij de spoorbaan en liep met een bocht zuidwaarts naar de Hoep, buiten het kerkhof om naar de provinciale weg nabij de Ford garage. De ring volgde voorbij de spoorlijn de binnenzijde van de voor malige trambaan en voorbij de bocht in de provinciale weg de buitenzijde daarvan, noordwaarts tot over de Loet. Daar kruiste hij de oude trambaan om bij het Rapenpad weer aan te sluiten. Keermuren Waar deze versperring de wegen kruiste, waren z.g. keermuren van gewapend beton gebouwd met mitrailleursnesten. Deze keermuren bestonden uit twee gedeeltelijk langs elkaar heen springende delen zodat zij moeilijk te passeren waren. Dit was het geval op de Loet en de provinciale weg. De wegen het Noord bij het Rapenpad en de Hoep voorbij het kerkhofwaren geheel afgesloten met keermuren. Over deze muren werd later een houten trap gebouwd voor voetgangers. De binnenste versperring De binnenste versperring liep aan de noordzijde langs het Oude Slot, door de tuinen van de huizen aan de Hoogzijde, kruiste de Laan waar nu het gemeentehuis is toen het gebouw van druk kerij Trapman) en liep vandaar naar de Johanna van Hodenpijl- straat. Daarna ging hij zuidwaarts door de Cornelis Bokstraat en over de Landbouwstraat naar het Plantsoen. Van daar ging hij achter de huizen van de Spoorlaan en de Regentenstraat langs en westwaarts via het IJsclubterrein naar het voetbalveld en boog tenslotte noordwaarts terug naar Het Oude Slot. Bunkers en bunkers Het gebied van Schagen kende diverse soorten bunkers, o.a. schuilbunkers, voorraadbunkers, verplegingsbunkers en natuurlijk de elektra-bunker op de Witte paal en de bunker langs de weg naar Kolhorn. Dit was een radarpost met de naam Sneeuwklokje. Het is te begrijpen dat zoveel bunkers op een kleine plaats als Schagen in die tijd, inhield dat er in bijna elke tuin wel een bunker stond. De grootste was de Divisionsstab-bunker op het Torenplein. In de Oude Slotstraat was de z.g. Hauptnachrichten-bunker die was ingericht als telefooncentrale. Vaak leken de bunkers van buiten op normale woonhuizen, compleet met geschilderde ramen en een rood pannendak. Schagen als vesting wereldoorlog 26

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 26