Begraven militairen Het uniform van de militairen was in die tijd felgekleurd en van de nodige opsmuk voorzien om maar zoveel mogelijk gezag en onderscheid uit te dragen. De blauwe en rode stukken op het bekende Stratego-bordspel zijn nog een afgeleide daarvan, ofwel het 18e eeuwse Franse uniform in blauw en het Engelse uniform in rood. Met een dergelijk opvallend tenue werd je voor de tegenstander wel een goed zichtbaar doelwit, misschien bewust om te laten zien met welke aantallen je aan het front kwam. Uniformknopen en bepaalde uitrustingsstukken waren voorzien van cijfers en tekens om aan te geven bij welke eenheid de militair behoorde. Het uniform van de militairen was in die tijd felgekleurd Vondsten Zo worden er in en rondom Schagen nog geregeld knopen gevonden waarop het cijfer 2, toebehorend aan het Bataafse 2e regiment dat een periode in Schagen gelegerd was. Met 40 tot 50 knopen op het uniform werd er wel eens één verloren. Meer knopen worden gevonden op plaatsen waar gesneuvelde militairen (als gebruikelijk) in uniform zijn begraven. Kleding verteert na enkele jaren in de grond waarna het skelet, losse knopen en andere uitrusting overblijft. Tussen Groenveld en Valkkoog In een perceel land, gelegen tussen Groenveld en Sint Maar ten, is zo'n plek waar meerdere uniformknopen te vinden zijn, overgebleven van minstens een vijftal gesneuvelden die daar vermoedelijk op 11 september 1799 zijn begraven. Begraven op een rustige plek, ruim 500 meter verwijderd van het strijdtoneel. Het betreffende land mocht vervolgens 25 jaar niet gebruikt of bewerkt worden. Nadien zal de begraafplaats geruimd zijn, maar dat is niet met zekerheid vast te stellen. Vóór de verkaveling van 1953 lag de locatie een halve meter hoger dan het omliggende land waarna de akker werd uitgevlakt en voorwerpen (zoals knopen) enigszins verspreid raakten. Aan de hand van de gevonden knopen kan al wel vastgesteld worden dat ter plaatse personen van de bij de afo eeldingen genoemde regimenten ter aarde zijn besteld. Verwacht wordt dat er in de toekomst meer tevoorschijn gaat komen. Officier van het Engelse 49th Herfordshire regiment of foot, rode tuniek, witte broek. Engelse militair van lagere rang dan officier uit het 9th East Norfolk regiment of foot, rode tuniek, witte broek. Franse militair van onbekende rang, blauwe tuniek, beige broek. Bronnen Mutations des Propriétés non Baties, RAA 35.3.008 -St. Maarten A narrative of the expedition to Holland 1799, E.Walsh Campaign in Holland 1799, A. Subaltern John van Lunsen 25

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 25