In De bijna 3 maanden durende expeditie van 1799 in Noord-Holland heeft ook het buitengebied van Schagen geraakt.In de afgelopen decennia zijn er bodemvondsten gedaan die wat meer vertellen over de toen binnentrekkende regimenten van het Engels-Russische invasie leger en de sedert 1795 aanwezige Frans-Bataafse bezetting die elkaar vanaf 26 augustus tot 19 november 1799 bestreden. De Westfriesedijk Het deel Westfriesedijk tussen Valkkoog en Sint Maarten werd opeenvolgend door beide partijen als verdedigingswerk gebruikt, waarbij de dijk door de Engelsen gebruikt werd om een paar stevige artillerie- stellingen in te graven. Wijlen Henk Kistemaker uit Valkkoog (van beroep broodbakker) deed in de periode 1977-80 met een metaaldetector verschillende vondsten, zoals 6 en 12 pond kanonskogels naast grote aantal len musketkogels die aantoonden dat dit deel van de dijk flink onder vuur had gelegen. Vooral op de landerijen direct ten noorden van Sint Maarten waar de nieuwe en oude zeedijk binnen de polder Burghorn samenkomen moet een hevige strijd zijn geweest. De kerk van Sint Maarten was na deze strijd grotendeels verwoest De kerktorens De kerken en bovenal de kerktorens van beide dorpen moesten het daarbij eveneens ontgelden. Na eerst kort als uitkijkpunt voor het Frans-Bataafse leger gediend te hebben werd de meeste schade aan de dorpskerken toegebracht nadat de Engelsen Sint Maarten en Valkkoog hadden ingenomen en zij tijdens een tegenaanval door de Frans-Bataven (op 11 september) met zwaar geschut werden bestookt. De kerk van Sint Maarten was na deze strijd groten deels verwoest (hersteld in het jaar 1808) en de kerktoren van Valkkoog kon enkel nog blijven staan door flink oplapwerk, maar werd evenzo in de 19e eeuw afgebroken en herbouwd. Op de bewuste 11e september liep de frontlijn van Krabben dam over Enigenburg naar Sint Maarten; er sneuvelden die dag volgens schatting rond de 900 militairen. Opgave van gesneu velden in de lijsten "return of the killed en wounded in action" doet veronderstellen dat ook de doden terugkeerden naar het land van herkomst. Gebleken is echter dat op, bij of in de buurt van plekken waar slag geleverd werd, dikwijls gesneuvelden ter plaatse werden begraven. 1799 Kanonskogel van 6 pond met een diameter 9,5 cm gevonden bij St. Maarten. begraven tussen Groenveld en Sint Maarten 24

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 24