Schagen bezet De volgende dag wordt Schagen ingenomen door de Engelse troepen. In zijn boek Geschiedenis der landing van het Engelsch-Russisch leger in Noord-Holland, beschrijft L. C. Vonk deze gebeurtenis alsvolgt: "Den eenendertigsten Augustus in de avondstond kwam te Schagen een Engelsche Kommissaris aan, die terstond eischte, dat de Municipaliteit (gemeentebestuur in de Franse tijd) ver gaderen en de Bailluw daarbij tegenwoordig zijn moest. Verga derd zijnde, wierd haar eene schriftelijke requisitie voorgelezen, om oogenblikkelijk alle paarden en wagens naar de Helder op te zenden, onder bedreiging, dat dezelve anderszins voor buit zouden verklaard worden. In den zitting van den dag daaraan volgende gelastte hij de Municipaliteit de benaming van Magis traat aan te nemen en onder deze benaming te moeten blijven fungeren, tot tijd en wijle daarin door hem eenige verandering zoude worden gemaakt; hetwelk echter geen plaats heeft gehad. Wijders ordonneerde hij, dat de Bailluw, of die zijnen post bekleedde, altoos als Hoofd en Praesident de vergadering moest bijwonen, en dat de vlag van den toren moest worden uitgesto ken en de burgers bevolen worden, om oranje te dragen. Uit het verhaal dier plaats blijkt niet, dat er, gedurende het verblijfvan den Vijand aldaar, verder eenige belangrijke om standigheden plaats gehad hebben. Alleen zoude men als eene bijzonderheid kunnen aanhalen, dat de Magistraat genoodzaakt is geweest, van dien tijd af tot op den vierentwintigsten Septem ber, menigmalen op de trappen van het raadhuis te vergaderen, zoo uit hoofde, dat de officieren van een Schots Grenadier-regi ment het raadhuis tot hun verblijfwillekeurig hadden ingeno men, als om andere bijkomende omstandigheden." Paarden en wagens voor de Engelsen Op 1 september verscheen de volgende aankondiging: "Op ordre van den Heer Henry Motz, Commissaris Generaal der Engelsche legers, wordt door het Magistraat der Stede Scha gen bekend gemaakt, dat alle die geene, die genegen zijn tot de leverantie van Waagens, Paarden, Karren en Voerlieden, Welke uijterlyk noodwendig zijn voor den dienst der gezegde legers en ter aanmoediging hunner ingezetenen, om met alle mogelijke middelen voor te komen om in den dienst te helpen als goede en brave onderdanen van Zijne Doorlugtige Hoogheijd den Heere Prinse van Orange en Nassau zulks onder belofte van betalingen zal geschieden op de volgende manieren te weten: Huur per dag Een wagen met 2 Paarden, Tuijgen en Voerman compleet f3:-:- Een Kar met een Paard, Tuijgen en Voerman compleet f 1:10:- Twee Paarden met Getuijg en Voerman zonder wagen f 2:5:- En dat hij zal betalen 20 Hollandsche Stuijvers voor ieder Ration(rantsoen) of Fourage, bestaande in 10 pond Haver en 14pond Hooij Engelsch gewigt dat de voerlieden met hun zullen brengen reeke- nende 95 pond Amsterdams gewigt voor 100 pond Engelsch gewigt.. Voor twee trekpaarden met goed Getuijg dat hij zal koopen, zal hij betaalen f200 Hollandsch Geld op conditie dat deze zelve zullen goedgekeurd worden door Heeren Engelsche Officieren, bij den Heer Generaal Commandant en Chef te benoemen. De voerman begeerende te dienen, inkomende zonder Waagen of Karren Paarden voor Huur als boven zal betaald worden vijfiien Hollandsche Stuijvers per dag, zoo lang als en in de Engelsche dienst zal gebruijkt worden. De Paarden komende voor huur als boven zullen voorzien worden met Fouragie ten advenanten (zoalspassend) van 10 pond Haver 14 pond hooij voor ieder Paard per dag. De voerlieden zullen voorzien worden met een Ration Brood ieder gelijk een Engelsche soldaat. Ik begeer enz. dat de magistraten zullen benoemen een brigadier voor ieder thien Wagens of Karren en een voor ieder Thien coppels Paarden met getuijg en voerlieden die hun voor huur zullen aanbieden die briggadiers zult betaald worden 2 Hollandsche gulden per dag en genieten een ration brood als boven." Een stoet van 34 wagens bespannen met twee paarden en 2 wagens met één paard vertrok naar Den Helder om de Engelse troepen te helpen. Vertrokken ze nu allemaal vrijwillig oftoch min of meer gedwongen? Waren alle eigenaren en voerlieden allemaal voor de prins ofwas de beloning zo aantrekkelijk? 21

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 21