De wagens werden vernield en de paarden werden gedood. Arien Stoel De baljuw en de gemeentesecretaris gevlucht de Keinsmerbrug. Ze waren wat betreft de voedselvoorziening niet erg goed uitgerust, ketels om iets warms te bereiden hadden ze niet mee. Op 29 Augustus kwam luitenant C.P Booij van het genoemde bataljon in opdracht van zijn meerdere, Luitenant kolonel Lambrechts, in Schagen met de opdracht met zoveel mogelijk ketels terug te komen. In allerijl werden koperen ketels verzameld onder de Schager bevolking. Luitenant Booij keerde, met achterlating van een kwitantie, terug naar zijn bivak met 30 genummerde koperen ketels waaronder een klein pannetje. In Schagen werd een nauwkeurige lijst opgemaakt met de namen van de burgers die zo bereidwillig waren hun militairen te steu nen. Van elke pan werd de waarde genoteerd zodat zij de kosten later konden declareren. De volgende personen hebben een ketel ingeleverd. 1 Jochem Stoel, waarde f 10 koopman NH 2 f 13 huisman NH 3 Jan de Vries f 13 4 Willem Dudij f 10 zilversmid RK 5 Lambert Bes f 14 lid municipaliteit NH/RK 6 Dirk Tromp f 11 schipper RK 7 Gerrit van Benthem f 12 lid municipaliteit NH 8 Jan Rensz Olij f 9 timmerman NH 9 Gualtherus Matheus f 12 baljuw NH 10 Gerrit Deutekom f 11 schipper NH 11 Dirk Opperdoes Schenk f 8 lid comm. v. justitie NH 12 Gualtherus Matheus f 12 baljuw NH 13 Cornelis Boonacker f 13 lid. Comm. v. justitie NH 14 Rens Jongerling f 15 koopman NH 15 Jan Groen f 13 koopman in graan RK 16 J. de Vries een staartpan f 4 NH 17 Klaas Zomerdijk f 12 koopman in hout RK 18 Cornelis Opdam f 11 rentenier RK 19 Jacob van Rijsingen f 10 rentenier RK 20 de wed. Cornelis Jonker f 12 RK 21 de wed. Jan Keet f 8 RK 22 de wed. G. Molenaar f 11 RK 23 Cornelis Barsingerhorn f 13 procureur NH 24 Reijer Barsingerhorn f 12 zilversmid NH 25 Cornelis Kerkhoven f 9 huisman NH 26 Jan Simons f 11 27 Willem Roggeveen f 13 grutter NH 28 Jan Meurzen f 8 broodbakker NH/RK 29 Dirck Jongejan f 7 koopman RK 30 den Raethuijse van Schagen f 13 Op woensdag 28 augustus 1799, de dag na de landing van de Engelse troepen, vond er een extra ordinaire vergadering van het Committé van Justitie der Steede Schagen' plaats. Aan wezig waren de leden Jan Groen, Pieter Ariensz. Vries en Dirk Winkel. Zij waren bij elkaar gekomen omdat het gerucht ging dat baljuw en schout Gualterus Matheus en gemeentesecreta ris Pieter Westingh jr. zonder enig bericht spoorslags Schagen hadden verlaten. Nog onlangs, op 23 augustus j.l., was gepro clameerd dat: 'Alle diegenen welke met eenige Wetgevende of Rechtelijke magt zijn bekleed gelast worden op hunne posten te blijven Beide overheidsdienaren begingen dus een grove overtreding. Om de werkzaamheden van het comité voort te kunnen zetten werd 'burger' Cornelis Barsingerhorn gevraagd om tijdelijk het baljuw- en schoutsambt op zich te nemen. Hij zou zich hierover beraden. Staande de vergadering werd de klerk van het secretariaat tot loco-secretaris benoemd. De beide afwezigen werden geschorst tot zij zich volledig zouden hebben gezuiverd. Twee dagen later komt het comité weer bij elkaar. Gualterus Matheus is inmiddels weer terug in Schagen. Als excuus voert hij aan dat hij hals over kop naar Hoorn was vertrokken om daar zijn vrouw in veiligheid te brengen. Men is niet tevreden met deze uitleg en de schorsing blijft van kracht; Cornelis Barsin gerhorn verklaart zich bereid tijdelijk de functie van baljuw en schout op zich te nemen en wordt benoemd. Na afloop van de oorlog wordt de kwestie onderzocht door het Uitvoerend Be wind der Bataafsche Republiek. Ondanks de bezwaarschriften van de heren Matheus en Westingh worden zij ontslagen.

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 20