In de vroege ochtend van 27 augustus barstten de scheepskanonnen los wapenstilstand. Het resultaat was voor de Engelsen en Russen uiterst voordelig. Zij kregen vrije aftocht en de Bataafse vloot bleef in Engelse handen. De krijgsgevangenen zouden worden vrijgelaten en de oorlogsschade zou niet vergoed worden. Op 22 oktober begonnen de Engelsen en Russen met de evacuatie van hun troepen. Op 19 november werden de laatste militairen ingescheept. Wat had deze oorlog nu opgeleverd? Er waren 20.000 doden, gewonden en vermisten, de materiële schade was gigantisch en de Bataafse republiek bleefovereind. Niets dus! Wat gebeurde er in 1799 in Schagen? Eind augustus gonsde het van de geruchten. De Engelse vloot was voor de kust gesignaleerd. Ook de te Schagen ingekwartierde troepen werden onrustig. Op de 26e werden in opdracht van kolonel Du Rij van het 1e Regiment Bataafse Cavallerie, vier wagens met elk twee paarden en een wagenvoerder gevorderd om de soldaten met hun uitrusting naar de bedreigde plaatsen te brengen. De volgende dag kwam luitenant N.M. van Velsen, kwartiermeester bij het 2e bataillon jagers onder commando van luitenant kolonel Chassé, nog 11 wagens met tweespan en begeleider vorderen. De jagers werden getransporteerd naar de duinen waar de aan val verwacht werd, de cavalerie bezette een van de zijflanken. Met vier van de gevorderde wagens en paarden liep het slecht af De wagens werden vernield en de paarden werden gedood. Alle voerlieden zijn voor kortere oflangere tijd in dienst geweest bij de Bataafse troepen en hebben het er ondanks hun moei lijke positie heelhuids afgebracht. De eigenaars ontvingen pas op 19 juni 1802 een vergoeding voor de huur van de paarden en wagens met voerman en een vergoeding voor de vermiste paarden en wagens. De kosten die de voerman maakte werden hier vanaf getrokken. Koperen ketels Het 12e bataljon van de 7e halve brigade had zich verschanst bij De Bataafse cavalerie Op de uitkijk in de duinen. De Engelse troepen komen aan land. 1. Voerman Jan Hogendorp werd na zes dagen terug gestuurd omdat zijn wagen stuk was en zijn paarden te oud waren. Eigenaar Arien Droog kreeg f 13,50. 2. Voerman Simon Schermer was 67 dagen in dienst. Eigenaar Dirk Brommer kreeg f 50,75. 3. Voerman Pieter Zeeman was 79 dagen in dienst toen zijn wagen stuk ging en zijn paarden gedood werden. Pietertje Jacobs Roodjes tekende als vertegenwoordig ster van de weduwe van Klaas Bestevaar voor f 177,75. 4. Voerman Cornelis Witsmeer was 20 dagen in dienst toen zijn wagen vernield werd en zijn paarden dood waren. Eigenaar Jacob Theunisz Smit kreeg f 45,- uit betaald. 5. Voerman Jan de Groot was 74 dagen in dienst. Eige naar Jacob Vrorijk kreeg f 166,50 uitbetaald. 6. Voerman Jan Berger was 74 dagen in dienst tot hij in Schoorldam ziek werd, hij kreeg f 166,-. 7. Voerman Cornelis van Dooren was 74 dagen in dienst. Meijntje Marling kreeg f 166,50. 8. Voerman Pieter Sluis was 56 dagen in dienst. Jan Dekker ontving f126,-. 9. Voerman Arien Mijlis was 56 dagen in dienst. Trijntje Breet (ze tekende met een ontving f 126,-. 10. Voerman Jan Moolenaar was 67 dagen in dienst. Jochem Moolenaar ontving f 150,75. 11. Voerman Gerrit Pietersz Blaauwboer was 73 dagen in dienst. Pieter Blaauwboer ontving f 164,15 en is overgezet naar de Zijpe. 12. Voerman Gerrit Pietersz Vries was 63 dagen in dienst. Pieter Gerritsz ontving f 141,65. 13. Voerman Jan Lappen was 41 dagen in dienst. Jan Rensz Boontjes ontving f 92,25. 14. Voerman Simon Schenk was 74 dagen in dienst. Lammert Dekker ontving f 166,50. 15. Voerman Pieter Jeltesz Decker was 63 dagen in dienst. Zijn paarden waren dood en zijn wagen was vermist. Arien Voormaij ontving f 141,75. 19

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 19