ongetwijfeld misleid, maar daarom hoefde je ze nog niet meteen als ketter met de dood te straffen. Het werd allemaal een stuk grimmiger toen de dopers de bis schopsstad Munster bezetten. Duizenden Hollandse dopers gingen erheen. Monnikendam was een haard en de autoriteiten vreesden dat die stad ook zo'n vrijplaats zou worden. Men greep hardhandig in en vervolgde fel. Schagen herbergde nauwelijks dopers. Maar het kwam wel al lemaal heel erg dichtbij. In Nieuwe Niedorp, Winkel, Barsinger- horn en Kolhorn woonden wel veel dopers. In Barsingerhorn werden zij geleid door Willem Wiggersz. Deze man was niet be paald het toonbeeld van een revolutionair ofeen oproerkraaier, maar het Hofvan Holland vreesde dat hij zijn groeiende groep niet in de hand zou kunnen houden en wilde een voorbeeld stellen. Eind 1534 werd Wiggersz. samen met enkele andere doperse leiders opgepakt en gevangen gezet in het Slot van Schagen. Bemiddeling door vooraanstaande Barsingerhorners mocht niet baten. Men maakte korte metten. Na acht dagen gevangenschap werd Wiggersz. op het voorplein van het Slot achter een gesloten poort 'met het sweert gerecht en onthoofd'. Niemand mocht erbij zijn, maar er zal een huivering door de stad zijn gegaan. Heel wat inwoners van Schagen kenden Wig- gersz. uit Barsingerhorn tenslotte persoonlijk. Maar het kwam allemaal nog veel dichterbij. In 1566 raasde de beeldenstorm door de Nederlanden. Nog geen maand na het begin in Vlaanderen was de St. Laurenskerk in Alkmaar aan de beurt. Alles werd kort en klein geslagen. De rooms-katholieken in Schagen waren bang dat het over zou slaan naar West-Friesland en hadden uit voorzorg allerlei kerk- attributen naar het kasteel gebracht. Er gebeurde echter niets. Maar het gistte wel. Een aantal beeldenstormers uit Alkmaar waren naar het Duitse Emden gevlucht, waar ze veilig waren. Onder hen was ook Dirk Maertensz. die oorspronkelijk uit Schagen affomstig zou zijn. Hij wilde zich aansluiten bij het op- standelingenleger van de Prins van Oranje, maar dat mislukte. Op slinkse wijze wist hij in het bezit te komen van een zgn. commissie-brief, waaruit moest blijken dat hij onder de vlag van Oranje opereerde. Dirk Maertensz. van Schagen vormde een eigen militaire bende en landde in de eerste helft van oktober 1568 tussen Medemblik en Kolhorn. Ze waren slechts met z'n zessen en trokken via de Keyns naar Groet, waar ze onderdak vonden. Kennelijk vond de groep overal handlangers of minstens gelijkgestemden, want er volgde een ware roof- en plunder tocht door West-Friesland. Ook Schagen kreeg bezoek van zijn oud-inwoner met zijn handlangers. Ze namen hun intrek in het begijnenklooster. De verslagen noemen alleen een 'oud vaentgen' als buit, maar ongetwijfeld hebben zij het er flink van genomen en de zusters de stuipen op het lijf gejaagd. Veel meer dorpen werden bezocht. De paniek onder de bevolking van dit deel van West-Friesland was hevig, maar kennelijk konden ofdurfden de plaatselijke schutterijen weinig tegen hen uit te richten. Uiteindelijk greep de vroedschap van Hoorn op 22 oktober 1568 in en stuurde een vendel van de stedelijke schutterij op pad om de 'vagebonde knechten onde Dirk Maertensz. van Schagen' gevangen te nemen. Dat lukte dezelfde dag al. Er zal een zucht van verlich ting door de streek gegaan zijn. De bendeleden zijn uitvoerig verhoord - waarvan we een uitvoerig verslag kennen - en uiteindelijk terechtgesteld. Sybrant Jansz. Ondanks het gevaar voor eigen leven dat dit met zich mee- Het kasteel van Schagen getekend door Roelant Roghman omstreeks 1646. 14

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 14