Schagen en de -Tiioss/y rjsoswi Je hoeft alleen maar de kaart van Beeldsnijder (uit 1575) te bekijken om te zien hoe moeilijk toegankelijk en hoe ver van de centra van de macht West-Friesland was gelegen. Boven dien, de mensen hadden het slecht in de zestiende en zeventiende eeuw: over stromingen, misoogsten, veepest en een bodem die geen grootschalige agrarische activiteiten toestond. Net genoeg om het hoofd boven water te houden, als alles meezat - en dat deed het tijdens de Tachtigjarige Oorlog helaas niet altijd. Weg met de dogma's West-Friesland had een kwalijke reputatie bij de kerkelijke autoriteiten van die tijd. Het gebied lag tamelijk onbereikbaar. Een groot deel van de plattelandsbevolking verdiende - nood gedwongen - een inkomen in de scheepvaart die vooral gericht was op de oosterse zeehavens, zoals Emden, Hamburg, Lubeck, Danzig. En uitgerekend daar kwamen de evangelisch geïnspi reerde denkbeelden - en dus voor die tijd 'ketterse' denkbeel den - vandaan. Oh ja, men was zeker wel gevoelig voor nieuwe ideeën. Maar dat had aanvankelijk weinig van doen met het 'lutherse ofhet 'lutheranisme'. Wat de nieuwgezinden dan wel geloofden? Ze waren vooral tegen allerlei katholieke dogma's, en het meest nog tegen het stoffelijke in het kerkelijk leven en de liturgie. De ge wijde hostie was voor hen 'Broodgod' en 'Jan Meel'. Ze wilden een meer naar binnen gekeerde Kerk, een meer Bijbels gerichte kerk. En voor alles: Ze wilden binnen die Kerk blijven en deze van binnen uit veranderen. Dopers Rond 1530 veranderde de godsdienstige situatie hier drastisch met de opkomst van de doperse beweging. De dopers stelden zich heel nadrukkelijk buiten de bestaande kerk. Zij hingen de volwassenendoop aan en waren er stellig van overtuigd dat het einde der tijden zeer nabij was. De meeste dopers in West Friesland waren eenvoudige lieden: ambachtslieden, dagloners, vissers en zeelui. Juist daardoor zagen de lokale bestuurders aanvankelijk dan ook weinig gevaar in deze groep. Ze waren Detail van de Kaart van Beeldsnijder. Tachtigjarige oorlog 13

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 13