Waterlanders op een verschrikkelijke manier schippers te voet zullen zijn. Dus... hij begenadigt hen. Hoe? Alle gemeenschap pen moeten naar draagkracht en eigenlijk een beetje boven hun draagkracht op de proppen komen met geld. Ze krijgen al lemaal een boetebedrag opgelegd. Want wat heeft Philips aan al die goederen en nog te innen zaken. Hij wil geld zien, daar heeft hij wat aan. Daarmee kan hij ambtenaren en soldaten betalen en zijn hofaouding. Zo krijgt Schagen - hier gerekend bij de Kennemers; meestal horen ze bij de Friezen, maar nu niet - samen met Barsinger- horn en Haringhuizen een boete opgelegd van tweeduizend kronen. Dat is waarschijnlijk iets in de buurt van 2 a 3 kronen per inwonende, ofwel 10 a 15 kronen per gezin, een flink be drag. Naast wat ze toch al moesten ophoesten aan belasting. Alkmaar wordt uitzonderlijk zwaar gestraft. Meestal was Alkmaar tot dan toe het speerpunt van de grafelijke macht in het noorden. Nu hadden ze gekozen voor Jacoba. Foute boel. De muren en de poorten moesten geslecht, de vestingwerken gesloopt, wat overbleef was een naar alle kanten open liggend dorp en dat zou het blijven, zonder stadsrechten. Tegelijk moes ten de inwoners van Alkmaar de burchten, de Nieuwenburg en de Middelburg, geheel herstellen en als nieuw maken. Om toch een goed steunpunt in het noorden te hebben, beleent Philips op 29 juni 1427 zijn oom, Willem de Bastaard van Holland met de Heerlijkheid Schagen, met de lage en hoge jurisprudentie. Het is aanvankelijk een recht leen, dus alleen zonen mochten opvolgen in rechte lijn, maar Jacoba van Beieren maakte er op 4 maart 1429 een onversterfelijk leen van, wat betekent dat ook vrouwelijke erfgenamen mochten opvolgen. Willem van Beieren werd ook baljuw van Kennemerland en West-Friesland en daarmee de echte vertegenwoordiger van Hertog Philips in het hoge noordelijke deel van Holland. Daar aan werden ook zijn inkomsten aangepast. De strijd van de West-Friezen tegen grafelijke overheersing is dan nog wel niet helemaal gestreden, toch heeft er een soort pacificatie plaats gehad, waardoor iedereen met de situatie kan leven. Vanafde onderwerping van het hele gebied door Floris V in 1287 tot deze nieuwe onderwerping door Philips de Goede in 1426 is namelijk wel duidelijk geworden dat de graven oog hebben voor de veiligheid van het gebied, ze controleren niet alleen de dijken, ze zorgen ervoor dat ze gerepareerd worden als dat moet, eventueel met terzijdeschuiving van de eigen bewoners die bijna stelselmatig zorgen voor verwaarlozing van dezelfde dijken. De oorzaak is niet alleen het geld dat er voor moet worden uitgetrokken, het gaat vaak ook om onderlinge animositeit, onachtzaamheid en een zekere bestuurlijke onkun de. Kortom, een oude situatie, waarin kleine gemeenschappen zorgden voor een klein onderdeel van de dijk is vervangen door een grote gemeenschap met het oog voor het geheel. Einde oorlogshandelingen op lokaal niveau. De oorlogsvloot onderweg. 12 Karel Numan

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 12