Catrina Bomhoff overleefde ook haar tweede echtgenoot. j-*,,.* Heden namiddagovëjted," na eene kortstondige zenu-woDgesteldheidmijn geliefde echtgenoot, de Heer JOANNES HENRICUS GREIDANUS, in leven Binnen vader van het Oüd-Burgeregasthuis alhierin den ouder dom van bijna 59 jaren. Nijmegen, C. BOMHOFF, 1 9 Juny 1 8 6 6. wed. J. B. Greidanvs. om zich van Willem Boonacker die als een onzinnige rond om zich heen sloeg en trapte, ja zelfs beet, meester te maken ten einde hem in verzekerde bewaring te kunnen brengen ende verdere ongeregeldheden te beletten Het welk comparanten verklaarden alzo in substantie te zijn voor gevallen en alles zelfs bijgewoond te hebben zonder dat in de grote consternatie iemand iets afzonderlijks verklaren kan. Was getekend door bovengenoemde aanwezigen." Vermoedelijk heeft Willem een tijdje in het cachot doorge bracht om rustig te worden en zal, zonder dat het voor hem nog gevolgen had, zijn losgelaten. Zus Antje trouwt met een kurassier Op 23 december 1824 trouwde zijn jongste zus Antje in Schagen met Melchert Geerdsz Mestje geboren in Finster- wolde, 31 jaar oud. Getuigen waren: Gerrit Broers, kleermaker, Pieter Oijevaar, dienaar van politie, Simon Baken, broodbakker en Willem Denijs, barbier. Haar broer Willem was er niet bij hoewel hij meerderjarig was. Melchert was wachtmeester bij de afdeling Kurassiers no. 9 en gelegerd in Haarlem. Kurassiers waren zwaar bewapende cavaleriesoldaten die een borstharnas(kuras) droegen. De vraag rijst hoe een Schager meisje in contact komt met een in Haar lem gelegerde beroepsmilitair. Regelmatig kwamen er groepjes gestrafte militairen onder begeleiding van militairen lopend van Den Helder op weg naar gevangenissen elders in het land. Schagen ligt op een dagmars van Den Helder en had een gevan genis waar overnacht kon worden. De escorterende militairen, konden dan even rust nemen en zich verpozen in de Schager herbergen waar zij kennis maakten met de Schager meisjes. Het is niet ondenkbaar dat wachtmeester Mestje te paard de leiding had over de transporten en in Schagen Antje leren kennen. Na het huwelijk vertrok Antje met haar militair naar Haarlem. Willem gaat trouwen Ondanks zijn slechte reputatie wist Willem toch een jonge vrouw te verleiden. Ze raakte zwanger en het stel moest volgens de regels van die tijd trouwen. Zijn ouders zullen het niet leuk gevonden hebben. Of was het voor hen een opluchting dat hij op donderdag 20 oktober 1825 trouwde met Catrina Bomhoff? Catrina was 19 jaar geleden geboren in Zwolle en woonde in Schagen waar ze vermoedelijk een dienstje had. Haar ouders, timmerman Jan Bomhoff en Hendrika Vosch, woonden in Wieringerwaard. Op zijn huwelijksdag had Willem geen bepaald beroep, dus deed hij van alles om zijn brood te verdienen. Het jonge stel ging wonen aan de Lagezijde. Op 11 maart 1826 werd het kind geboren. Het was een zoon die de naam Gerrit kreeg naar zijn opa die als getuige optrad bij de aangifte bij de Burgerlijke Stand. De tweede getuige was Wil lem Denijs, winkelier en leeftijdsgenoot en mogelijk een vriend of goede bekende van de jonge vader. Vrijwillig in dienst Op 2 november 1830 werd Willem ingeschreven als vrijwillig kannonnier 2e klasse bij het mobiele leger dat samengesteld werd om op te treden gedurende de onlusten in de Nederlan den waarmee bedoeld werd de opstand in België. Uit die inschrijving weten we hoe hij er uitzag: aangezicht: lang, voorhoofd: plat, ogen:grijs, neus: spits, kin: rond, haar: donkerbruin, merkbare tekenen: geen. Hij was gelegerd in de vesting Willemsstad en in Vlissingen en ontving daar het Metalen kruis. Deze onderscheiding werd ingesteld door koning Willem I en uitgereikt aan allen die in het leger of de Koninklijke Marine aan de krijgsverrichtingen in 1830 en 1831 hebben deelgenomen. Het brons voor het kruis was affomstig van enkele kanonnen die bij de gewonnen slag om Hasselt op 8 augustus 1831 werden buitgemaakt. Willem werd op 29 oktober op eigen verzoek ontslagen. Naarden en Haarlem In 1840 woonde Willem Boonacker met zijn gezin in de Sint Vitusstraat 107 te Naarden waar hij als dienaar van justititie de kost verdiende. Op 3 november van dat jaar 's morgens om 9 uur overleed hun 14-jarige zoon Gerrit die in Naarden werkte als zeilmakersknecht. Een halfjaar later, op 25 april, overlijdt te Schagen Gerrits groot vader Gerrit in zijn woning in het raadhuis. Hoe lang Willem en zijn vrouw Catrina in Naarden zijn geble ven is niet bekend. Op een zeker moment zijn Willem en zijn vrouw naar Haarlem vertrokken om samen als binnenvader en -moeder directeur) te gaan werken in het Nederduitsch Gereformeerd Diaconie en Aalmoezeniers Armenhuis in de Kinderhuisstraat Wijk 5 nr. 433 in Haarlem. Op 20 mei 1849 overlijdt Willem op 48-jarige leeftijd. Hij wordt als binnenvader opgevolgd door de 41-jarige Johannes Hendricus Greidanus. Hij is weduwnaar van Allarda Antonides en een zoon van Ausonius Greidanus en Metje Pluim. Zijn vader, ds Ausonius, zoals hij ook wel genoemd werd, was predikant in St. Maartensbrug in de Zijpe waar Johannes Henricus op 19 juli 1807 geboren werd. Op 10 april 1850 trouwden de binnenvader en -moeder met elkaar. Een aantal jaren later zijn zij vertrokken naar het Oude Binnengasthuis in Nijmegen waar zij dezelfde functies bekleed den als in Haarlem. Johannes overlijdt daar op 19 juni 1868. Na zijn overlijden vertrekt Catrina Bomhoff uit het gasthuis en gaat elders wonen in Nijmegen. 8 Ruud van de Pol

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 8