De schout wordt aangevallen Heden den 13.12.1822 s middags twee uur heb ik ondergetekende Pieter Westinghschout van de gemeente Schagen, mij om enige kleine affaires begeven op het raadhuis te Schagen en wederom naar beneden willende gaan heeft mij daar aan de trap tegengehouden Willem Boon acker zoon van de deurwaarder Gerrit Boonacker op het raadhuis te Schagen woonachtig, die mij te kennen gaf aldaar met mij te willen spreken hetwelk wij om de toon die hij zich aanmatigde en uit hoofde van de door mij tegen hem begonnen rechtelijke aanklacht op die plaats en tijd niet gelegen kwam, ik hem te kennen gaf hem voor de rechter te zullen spreken. En daarop mijn weg willende vervolgen heeft hij mij daarin belet niet alleen met zich al vloekende en dreigende tegen de deur te stellen, maar ook door het slot toe te draaien en de sleutel in de zak stekende waarna hij mij te lijf wilde gaan. Intussen zijn opdan moeder en zuster en de vrouw van Pieter Oijevaar op het gerucht van binnen naar het voorhuis gekomen en hebben Wil lem Boonacker zo veel mogelijk tegen gehouden doch zoude zulks niet hebben kunnen volhouden ware het niet dat Willem Boonacker van kwaadheid neergezogen en van zichzelvegevallen was als wanneer men hem de sleutel van de deur ontweldigd en de deur opengemaakt heeft. Behalve de evengenoemde personen die bij het fait present waren is Pie ter Oijevaar, dienaar der gemeente, intussen aan de deur van 't raadhuis geweest om er in te komen Vreselijk vloekende en brullende zijne ouders buiten de deur dagende Dan dezelve gesloten vindende en een zo vreselijk geweld in het voorhuis horende heeft hij zich gehaast onder de waag de achterdeur in te komen, daar het huis tamelijk lang zijnde zo is in die tijd het juist gebeurd dat Willem Boonacker van zichzelven viel, de deur geopend en de ondergetekende er uit gegaan is zonder van Pieter Oijevaar iets vernomen te hebben, hebbende hij Pieter Oijevaar gemelde Willem Boonacker nog gevonden leggende in het voorhuis op de grond gevon den van zich zelve waarvan dit tegenwoordig proces verbaal hebbe geformeerd en getekend met Pieter Oijevaar voornoemd en desselfs huisvrouw juffrouw Jussianna Numan ten dage en jare als boven staat. Na gedane voorlezing heeft Stephana Margareta Numan hier boven abusivelijk genoemd Jussianna Numan verklaard door Willem Boon acker nadat hij op de grond gevallen was niet geheel van zich zelve lag, bij dat hij ook op haar instantelijke eisch om de sleutel van de deur die ook alstoen aan haar overgegeven heeft en dat hij daarna geheel buiten kennis scheen te zijn. Was getekend: Stephana Margaretha Numan, P Oijevaar, Westingh. Eindelijk voor de rechter? Zou het dan eindelijk gelukt zijn om Willem voor het gerecht in Alkmaar te krijgen. We weten het niet helemaal zeker. Uit een verklaring van de schout van 1 december 1823 valt op te maken dat hij in elk geval veroordeeld is tot het betalen van een boete te hoog voor iemand zonder beroep en dus zonder inkomsten om die te kunnen betalen. Deze verklaring luidt als volgt: "De schout van de Gemeente Schagen verklaard dat Willem Boonac ker is een behoeftig persoon zonder middelen van bestaan en zonder eigen goederen en dus buiten staat om eenige Boeten of gerechtskosten te betalen waarvan dezen tegenwoordigen is geformeerd en afgegeven om te strekken als naar behooren. Schagen 1 December 1823. De schout voornoemd." Willem bedreigt zijn ouders Wat zijn ouders hem hadden aangedaan staat niet in de archie ven. Maar wat er ook gebeurd was, hij was kwaad geworden. Was hem de deur gewezen na onmatig drankgebruik? We weten het niet. Hoe dan ook, hij maakte zoveel kabaal dat uit de hele omgeving nieuwsgierigen kwamen toelopen zoals blijkt uit het volgende proces-verbaal: "Heden 26.8.1824 s middags 2 uur compareerden voor ons onderge tekende schout van de gemeente Schagen, Pieter Oijevaar, veldwachter, Gerrit Bruin, timmerman, Willem Laan, zadelmaker, Anthonius Rig- ters, winkelier, Lourens Bruns, koopman, Arie Roggeveen, zilversmid, Jacobus Numan, deurwaarder, Anthonie Dragers, koopman, Frederik van der Geer, kastelein, André van Cantfort, azijnmaker, Frans van Cantfort, zonder bepaald beroep, Willem Denijs, winkelier, Emanuel Sloog, koopman. Allen, behalve Frans van Cantfort te Schagen woon achtig, zijnde hij Frans van Cantfort woonachtig te Brussel. Dewelken verklaarden dat zij gisterenavond omstreeks tien uren van verre hoorden dat er op de Marktplaats een buitengewoon geweld was en dat zij weldra gewaar werden dat dit geweld veroorzaakt wierd door Willem Boonacker (regel onleesbaar) en de vensters van het raadhuis slaan en schopte daarbij vreselijk vloekende en brullende zijne ouders buiten de deur dagende en bedreigde. Dat de eerste ondergetekende hierop toetredende bij Willem Boonacker is gegaan en hem vermaand heeft zich stil te houden en te bed te gaan en dat Willem Boonacker zich daaraan niet gestoord heeft maar in te gendeel van de stoep van het raadhuis op de straat is gesprongen Pieter Oijevaar heeft aangegrepen en hem op de grond gesmeten en geslagen heeft en hetwelk hij daarna nog wederom herhaald heeft, hebbende hij Pieter Oijevaar door de menigte toegeschoten personen ontzet moeten worden om dat laatstgenoemde in lichaamskrachten in lange na niet tegen Willem Boonacker konden opwegen. Dat zij voorts met hun allen Pieter Oijevaar hebben moeten bijstaan Willem Boonacker overleden in Haarlem. Op heden den negen en veertigzijn voor onsArabtena - achttien lion 'an den Burgerlijken Stand der Stad Haarlemverschei Z3e-~j>van de overledenewelke ons hebben verklaarddat op des middags ten-^^r^3*tu wonende<-^_£ wonendei jaren van 'Wijk is over!ed in het huis staande geboren in den ouderdom van van beroep«4^ ond hebbende En hebben wij hiervan deze akte opgemaaktwelke na voorlezing is onderteekend door ons door de beide aangevers. 7

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 7