P! X llll Er vinden ook prettige gebeurtenissen plaats. In 1814 trouwt Trijntje, de oudste dochter, in Den Helder met de 23-jarige slachter Arien Zandveld. In 1820 wordt Willem Boonacker voor de tweede keer in het archief genoemd en weer in verband met een vechtpartij. Ruzie in de Nieuwstraat Het volledige proces verbaal, ongecorrigeerd, bevat de aan klacht van deurwaarder Numan en de verklaringen van de getuigen. De aanklacht "Heden 25.9.1820 om 15.00 uur compareerden voor mij Pieter Westingh schout gemeente Schagen woonachtig te Schagen en de heer Jacobus Numan deurwaarder bij de dienst belastingen mede te Scha gen woonachtig, dewelke ons verzogt heefi de navolgende aanklagte in geschrifie te stellen. Dat hij comparant in den verleden nacht tusschen twaalf en een ure in de Papenstraat te Schagen bij het huis van Fredrik Buur op de grond gesmeten en geslagen is door Cornelis Plas van beroep varendsgezel thans gelogeerd bij Gerrit Boonacker te Schagen en dat het geschied is omdat hij Cornelis Plas en Willem Boonacker die met twee meiden liepen wandelen zich inbeelden dat de comparant en de ondermeester Jan Klant hun moedwillig achterna liepen, dat dit eenige woordenwisselng had veroorzaakt en hij Cornelis Plas den comparant op 't onverwagts had aangepakt en als voren gezegd is mishandeld hebbende de comparant boven zijn oog, aan het linker oor en aan de onderlip teekenen van gekwetst te zijn 't welk hij comparant verklaarden door het vallen en sleuren op de straatsteenen gekregen te hebben. Dat Hendrik Krigee hierbij komende aangelopen geslagen is door Wil lem Boonacker varendsgezel te Schagen woonachtig en dat Hendrik Krigee daarvan op heden zijn werk (zijnde van beroep schoenmaker) niet heefi kunnen verrigten, zeggende hiervan nadere getuigenis te kun nen geven, Jan Klant voornoemd en de nachtwacht Willem Ploegzegd nog nader dat Cornelis Plas zijn mes getrokken en daarmede gedreigd heefi dat de nachtwagt ook had horen zeggen dat Cornelis Plas bij dien gelegenheid zijn mes verloren hebbende en dat deze hem naderhand gevraagd hebbende of hij Cornelis Plas het mes alweder had gevonden, deze daarop gezegd, neen ik heb het noch niet gevonden. Na gedane voorlezing heefi de comparant dezes alhier met mij behoor lijk onderteekend te dage en jare als boven gemeld staat. Was getekend: J.J. Numan, P Westingh" Getuige Jan Klant "Wijders compareeerden ten zelver tijde Jan Klant van beroep onderwijzer der jeugd dewelke verklaarde dat hij erbij tegenwoordig is geweest dat Cornelis Plas Jacobus Numan op de grond gesmeten en geslagen heefi, alsmede dat Willem Boonacker Hendrik Krigee een slag met de vuist in het aangezigt heefi gegeven, dat hij Jan Klant is heenge gaan om de dienaar te gaan halen doch met den zelve terug komende dat alstoen de zaak beslist en elk zijns weegs gegaan is zeggende wijders nog dat Cornelis Plas zijn uitgetrokken en naar zijn mes gezocht heefi en dat Willem Boonacker reeds in den achtermiddag aan het huis van Dirk Bloem gezegd had dat hij Koos Numan als hij hem tegen kwam een pak slaag wilde geven en heefi na gedane voorlezing alhier met mij behoorlijk geteekend. J. Klant, P Westingh. Getuige Willem Ploeg "Willem Ploeg mede gecompareerd zijnd verklaarde dat hij tuschen twaalf en halfeen op het Noord gaande hoorde dat er in de Papestraat een buitengewoon gerucht plaats had dat hij alstoen daar heen is gegaan en voor 't huis van Fredrik Buur bij elkanderen gevonden heefi Willem Boonacker en Cornelis Plas alsmede Jacobus Numan, Jan Klant en Hendrik Krigee allen hiervoren gemeld, alsmede de meid van Dirk Bloem de broodbakker en Geertje Peetoom, dat Jacobus Numan en Hendrik Krigee ieder een bebloed aangezigt hadden zeggende dat zij zodanig geslagen en gesmeten waren door Willem Boonacker en Cornelis Plas, dat Cornelis Plas zeide zijn mes verloren te hebben en dat hij Willem Ploeg hen naderhand ontmoetende hem gevraagd of hij het mes al wederom had gevonden hij Cornelis Plas zulks met neen had beantwoord. Dat hij comparant van de oorzaak der kwestie niets konde te weten komen en dat bij zijne aankomst elk zijns weegs is gegaan na gedane voorlezing alhier met mij behoorlijk getekend. Willem Ploeg, P Westingh." Getuige Hendrik Krigee "Hendrik Krigee van beroep schoenmaker wonende te Schagen insge lijks gecompareerd zijnde verklaarde dat hij omstreeks halfeen uren in de Papenstraat is komen aanlopen en dat hij aldaar de vorengemelde personen bij elkanderen heefi gevonden, dat hij eenig ongenoegen vernemend hij naar de oorzaak daarvan vroeg doch dadelijk van Willem Boonacker tot antwoord kreeg. Jij bent bezopen maak maar dat jij naar huis komt, dat hij daarop een slag in het aangezicht kreeg door Cornelis Plas en dat Willem Boonacker hem vervolgens tegen een I Detail van de voorpagina. Willem werd geboren in het huis met de bank waarop een man een pijp zit te roken.

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 5