Origineel Transcriptie ende slouch mits dien op zijn scouder een stuck om zijnen tabbart Ende dat meer ende arger is die selve Jan heeft een genoemt Ewe Olfaertsz mit eenen piecke in zijn arm gewont ende gespietst in wederwraicke van dat hij bijden buyren van Haringerhuysen tot Hoorne anden decken gesonden waer omme te halen den brieff dair mede dat die voirnoemde Jan inden ban gedaen was Ende die voirscreven Jan zoe langer zo meer verhardende in zijn quade leven is omtrent een jair geleden gegaen leggen in eenen wal verbeydende een vrouwe persoon genaemt Vroukijn die zwair mit kinde was, ende wijff van Gerijt Wijbrantsz. ende track hoir mit dat zij voir bij lijden zoude inden wal in meninge zijnen wille dair mede te bedrijven ende dwanck dat vrouckijn mits geluyt dat zij slouch duer die gracht te zwemmen zo dat zij over hair borsten toe nat was Ende boven dezen zo zeyde noch die voirscreven procureur dat omtrent twee jair geleden een goelick vroukijn die om broot ging clachtich gecomen is anden voirscreven Here van Scagen al screijende clagende dat hair cracht ende gewelt bij Jan Ziericxsz voirscreven gesciet was togende hair blaeuwe scenen die hij hair an gedaen hadde Voirts is wair dat omtrent twee jairen een geheyten Staeff Wesz. is comen varen op eenen wagen van Scoorle aldair dat an hem gecomen is die voirscreven Jan Ziericxsz bij hem hebbende Haircke ende Cornelis zijn broeders ende den selven Staeffe van achter dair hij opten wagen zat mit enen hamer geslagen ende gewont sonder woort off wederwoort ofte dat hij ye tegens hunluyden yet vuytstaende heeft gehadt ende van twelke dieselve Jan Ziericxsz nye vrede ofte zoen en heeft doen versoucken ende twelke dieselve Staeff niet en heeft dorren clagen vuyt voirsich dat hem dair van meer quaets off comen soude Ende boven al dat voirscreven is Soe heeft voirscreven Jan Ziericxsz tanderen tijden alsse op enen dynxdach sekre mitterhant een vrede gegeven tegens Florys Reydsz. welke vrede die selve Jan den vrijdagh dair na anden selven Florijs gebroken soude hebben te weten dat hij hem mit een cloet slouch dair hij anden zeedijck stont tusschen hals ende hoofft dat hij ter airden viel Ende die voirscreven Jan Ziericxsz heeft belooft goet vast ende van wairden te houden ende te volcomen alle tguendt dat bijden voirscreven Hove dair van vuytgesprooken gesententieert ende verclairt sal wezen optie verbuernisse van verwonnen te zijn in alsulken eyssch ende conclusie als die voirscreven procureur dair van tegens hem gemaict ende genomen heeft ofte namails roerende die voirscreven excessen ende misdaden maken ende nemen soude mogen gelijc dat blijcken mach bijden acte dair van en sloeg hem er mee op zijn schouder en maakte zijn ambtskleed kapot; En wat meer en erger is, is dat dezelfde Jan iemand die Ewe Olfaertsz heet met een vork in zijn arm gestoken heeft en hem heeft verwond uit weerwraak omdat hij door de inwoners van Haringhuizen naar Hoorn, naar de deken, is gestuurd om de documenten te halen waaruit bleek dat de voornoemde Jan verbannen was; die genoemde Jan, hoe langer hoe meer vervallend tot boosaardig gedrag, is omtrent een jaar geleden in een slootkant gaan liggen, wachtend op een vrouwspersoon, Vroukijn geheten, die hoogzwanger was - ze is de vrouw van Gerijt Wijbrantsz. - en op het moment dat ze voorbij liep, trok hij haar in de slootkant met de bedoeling haar aan te randen en noodzaakte die vrouw, terwijl ze luid schreeuwde, door de sloot te zwemmen zodat ze tot over haar borsten nat werd bovendien, zo zei de genoemde procureur, is omtrent twee jaar geleden een deugdzame vrouw die brood ging kopen, met een klacht gekomen bij de genoemde Heer van Schagen, in tranen klagend dat Jan Ziericxsz. haar, geweld gebruikend, lastig had gevallen, haar blauwe schenen tonend ze had hem afgewezen) die hij haar had bezorgd. Voorts doet zich het feit voor dat ongeveer twee jaar geleden een man, Staeff Wesz. genaamd, met een wagen uit Schoorl kwam rijden, en dat genoemde Jan Ziericxsz. op hem afkwam, samen met zijn broers Haircke en Cornelis, en dezelfde Staeff van achteren terwijl hij op de wagen zat met een hamer heeft geslagen en verwond zonder enige reden, zonder dat deze ooit iets kwaads jegens hem in de zin gehad heeft, terwijl die zelfde Jan Ziericxsz. nooit een poging tot goedmaking of verzoening heeft ondernomen, en waarover die zelfde Staeff niet zijn beklag heeft durven doen uit vrees dat hem daardoor nog meer kwaad zou overkomen behalve al het genoemde heeft Jan Ziericxsz. op een ander moment toen hij op een dinsdag zich in eigen persoon verzoend had met Florys Reydsz. die verzoening met Florys de vrijdag daarop ongedaan gemaakt toen hij namelijk op de zeedijk staande hem met een kloet sloeg tussen zijn hals en zijn hoofd zodat hij op de grond viel en de genoemde Jan Ziericxsz. heeft beloofd dat hij zich vast en zeker en waarachtig en volstrekt zal houden aan al hetgeen wat door het genoemde Hof als vonnis daarover uitgesproken en verklaard zal zijn op straffe van veroordeling in overeenstemming met de eis en de conclusie zoals die door de genoemde procureur in dezen betreffende hem gesteld en gevraagd heeft of hierna aangaande de genoemde excessen en misdaden zou stellen en vragen zoals dat zal blijken in de akte die daarvan 18

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 18