Origineel Transcriptie vroege boef Submissie Jan Ziericxsz wonende in de ban van Scagen Alzo Jan Ziericxsz. wonende in der heerlijcheijt van Scagen hem gesubmitteert heeft int zeggen arbitrage ende ordinantie vanden Hove van Hollant Zeellant ende Vrieslant vanden punten ende articulen hier na volgende ende die welke dat hem bijden procureur generael van Hollandt angeseijt zijn ende daer omme dat hij in handen vanden selven Hove gevangen gebrocht is geweest Ten 1en male dat hij omtrent acht jair geleden op een heyligen dach nader hoichmisse boven een vrede gemaict bij Leuwe Diercxz. als doen tijt scepen in Haringhuyse tusschen Olffert Pietersz. an die een zijde ende Claes Willemsz an dandere dieselve vrede gebroken soude hebben anden persoon van Jan Luytgensz die een after zusterkint was vanden voirscreven Olfert Ende dat op Sinte Jans dage dair na int selve jair die selve Jan Ziericxz oic boven een vrede bij den voirscreven Leuwe Diercxz gemaict gewont ende gequetst soude hebben een genoemt Jonge Piet Rembrantsz Ende dat boven dien die voirscreven Jan een genoemt Reynu Holmersz. als koormeester van Haringenhuysen gewont soude hebben omme deswillen dat hij hem eysschende was den pacht vanden landen dat hij vanden kercke gebruyckende was ende dair van dat hij inden ban gedaen was bijden geestelicken rechter Ende dat hij oic den armen luyden die den zeedijck te bewaren hebben grote onlasten angedaen heeft, vermits dat hij zijn andeel vanden dijc niet maken noch hogen en woude gelijc dat bij den dijcgrave gekuert is geweest ende dat hij tanderen tijden ten huyse van Dirc Mathijsz. bij nacht en tontijden gecomen is ende heeft hem uyt zijn huyse gejaicht Ende in wederwraicke dat die voirscreven Olffairt voir den Here van Scagen in ene stille wairheyt die tegens den voirscreven Jan geseten is geweest getuycht hadde dat hij dair omme den selven Olfairt gedreycht soude hebben Seggende tot hem als hij getuycht hadde hebt ghy hier geweest mannekeyn uwe kerfstock is vol wij sullen coorts rekenen Ende van gelijcken zoe zoude die voirscreven Jan gecomen zijn an een genoemt Jan Wolfaertsz. die welcke mede voir den voirscreven Here van Scagen omboden was omme die selve stille wairheyt te tuygen ende heeft omme dat hij getuycht hadde hem van achteren in zijn hals bij zijn kele gestoken ende gewont zeggende mitsdien ic sal dij wel maken datstu niet meer zult lopen tuygen Ende boven al tguendt dat voirscreven is zo is die voirscreven Jan Ziericxsz. inden maende van meye lestleden gecomen tot een geheyten Allert Ymensz. koormeester tot Barsingerhorn zeggende heb ic niet lange genouch inden ban geweest stekende mitsdien na hem mit eenen piecke Submissie (Onderwerping) van Jan Ziericxsz. in de banne van Schagen Jan Ziericxsz., die in de Heerlijkheid Schagen woont, heeft zich onderworpen aan de arbitrage en het oordeel van het Hof van Holland, Zeeland en Vriesland, op de hierna volgende punten en artikelen, waarvan hij door de procureur generaal van Holland is beschuldigd en waarom hij gevankelijk naar het Hof van Holland is overgebracht Ten eerste dat hij omtrent acht jaar geleden op een heilige dag na de hoogmis een verzoening die tot stand was gebracht door Leuwe Diercxz. toen schepen van Haringhuizen, tussen Olfert Pietersz. enerzijds en Claes Willemsz. anderzijds weer in ruzie zou hebben doen ontaarden door de persoon van Jan Luytgensz. die een achterneef was van de genoemde Olfert op te stoken En dat dezelfde Jan Ziericxsz. op Sint Jansdag daarna in hetzelfde jaar ook een verzoening brak die tot stand kwam door de genoemde Leuwe Diercxsz door ene Jonge Piet Rembrantsz. te verwonden en te kwetsen En dat de genoemde Jan bovendien iemand die Reynu Holmersz. heet en keurmeester van Haringhuizen is, verwond zou hebben omdat hij de pacht van hem eiste die de landen die door de kerk worden gebruikt, hadden opgebracht, waardoor hij in de ban gedaan was door de geestelijke rechter En dat hij ook de arme mensen die de zeedijk moeten onderhouden grote schade berokkend heeft, omdat hij zijn aandeel in de dijk niet wilde maken noch verhogen, zoals de dijkgraaf dat bij de inspectie bevolen had en dat hij op een ander moment bij nacht en ontij naar het huis van Dirc Mathijsz is gekomen en hem uit zijn huis heeft verdreven, handelend uit weerwraak omdat de genoemde Olfairt bij de Heer van Schagen onder vier ogen het een en ander had verteld en ingebracht tegen genoemde Jan, dat hij daarom deze Olfairt zou hebben bedreigd, tegen hem zeggend toen hij dat getuigenis had afgelegd: als jij daar geweest bent, mannetje, is je kerfstok vol en zullen we binnenkort afrekenen. En evenzo zou de genoemde Jan op iemand die Jan Wolfaertsz heet zijn afgekomen, die ook door de genoemde Heer van Schagen was ontboden om onder vier ogen te vertellen en getuigen en omdat hij dat getuigenis had afgelegd heeft hij hem van achteren in zijn hals en in zijn keel gestoken en verwond met de woorden: zo zal ik er wel voor zorgen dat je niet nog eens zult gaan getuigen. En naast al hetgeen dat al gezegd is, is de genoemde Jan Ziericxsz. in de maand mei laatstleden op iemand die Allert Ymensz. heet, keurmeester in Barsingerhorn, afgekomen, zeggend: Ben ik niet lang genoeg verbannen geweest; en hij stak naar hem met een vork ■17

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 17