1 DE HOLLANDS CHE Ook in Schagen treffen we door alle tijden heen een bonte verzameling van mensen aan. Naast vele brave, hardwerkende lieden zijn er altijd ook een paar in elke generatie die niet willen deugen. Lezend in het boek 'Recht voor de Raad', het proefschrift uit 2001 van mevrouw Marie-Charlotte le Bailly, trof ik ene Jan Zie- ricxsz aan. 'Recht voor de Raad' is een boek over de rechtsgang voor het Hofvan Holland, zeg de Hoge Raad ofnu de Raad van State in het midden van de 15e eeuw. Dat is de tijd waarin Willem van Beieren, de Bastaard van Holland, Heer van de Heerlijkheid Schagen is. Een van de zaken die in het boek ter sprake komt, als voorbeeld van 'genade voor recht' - waartoe ook het Hofvan Holland kon besluiten - is het geval van de genoemde Jan Ziericxsz. Hij was een boef, een schurk, een misdadiger die voor zijn daden een zware strafverdiende, maar op voorwaarden genade kreeg geschonken. Het merkwaardige, misschien verrassende, is dat deze rechts zaak zich afspeelt in de tijd van de eerste heer van Schagen, Willem van Beieren. Over hem lezen we in dit verhaal dat er mensen bij hem kwamen met klachten en anderen die een 'stille waarheid' vertelden, met andere woorden, ze wilden niet dat hun naam werd genoemd als Jan Ziericxsz op zijn gedrag werd aangesproken. De Heer van Schagen functioneerde dus als een soort politieagent, en soort openbaar ministerie en vertrou wenspersoon tegelijk. Het is bovendien het vermelden waard, dat we in dit vonnis een aantal personen met name genoemd tegenkomen uit het vroege Schagen, Haringhuizen, Barsingerhorn en Schoorl. Zo vaak gebeurt dat nu ook weer niet. Hieronder volgt de akte van onderwerping van Jan Ziericxsz., welke akte is gedateerd 9 oktober 1465. Jan Ziericxsz. heeft zich ernstig misdragen jegens een groot aantal mensen in en om Schagen. Hij heeft mensen verwond met een vork ofbenadeeld, hij heeft getracht ze af te persen, hij heeft ruzie gezocht ofopnieuw ruzie veroorzaakt tussen men sen die zich al hadden verzoend, hij heeft getracht een vrouw te verkrachten en een andere vrouw aan te randen, hij heeft zonder enige reden iemand anders geslagen met een hamer, hij heeft zijn dijkverplichtingen verzaakt en daardoor anderen bena deeld. Het is kortom een lange reeks 'misdaden en excessen' waaraan hij zich schuldig heeft gemaakt volgens de procureur- generaal van het Hofvan Holland. Vervolgens blijkt dat het Hofgenade voor recht wil laten gelden in dit geval. Jan moet zijn misdaden bekennen voor het Hof, blootshoofds, zonder gordel om, op zijn knieën. Datzelfde moet hij vervolgens doen voor de vierschaar en de Heer van Scha- gen, eveneens blootshoofds, zonder gordel om, op zijn knieën, maar nu ook met een brandende waskaars van drie pond in zijn hand. Als hij dat gedaan heeft moet hij die kaars naar het heilig sacrament in de kerk brengen en die daar achterlaten. Tenslotte moet hij een groot geldbedrag betalen en overhandi gen aan de ontvanger van de 'vonnisgelden, de ontvanger van de exploten, en wel 200 klinkaards van 30 groten Vlaams het stuk. Als hij dat allemaal heeft gedaan, dan scheldt het Hofhem de strafkwijt waartoe hij veroordeeld zou zijn, maar alleen als hij zich er strikt aan houdt, anders kost het hem zijn leven en zijn goederen. Bovendien stelt het Hof alle benadeelde personen onder zijn bescherming en onder de hoede van de Hertog van Bourgondië, de Graafvan Holland, Zeeland en West-Friesland. Hierna volgt de transcriptie van de akte Nationaal Archief, Hof van Holland, inv. nr. 467). De transcriptie wordt gevolgd door een complete her- ofvertaling in hedendaags Nederlands. In de linker kolom staat de originele tekst, in de rechter kolom de transcriptie. 16 IN'LEID IXC 'TOT RECHT S-GELEERTHEYD: BcfcHreve n by ^JiWC '-Q^Q^OOt /MMMÊ fl r '-ir-'FS TV \4.ct}Ayts-HAcj: v^in Het Hof van Holland in vergadering bijeen. Een

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 16