Oosterstraat Toen nu In sommige straten kom je alleen als je er moet zijn. Dat geldt zeker voor de Oosterstraat in Schagen. In deze zij straat, aan de noordkant, van de Nieuwe Laagzijde kwam alleen bestemmingsverkeer. Hoewel geen eeuwenoude straat is het wel één van de straten in Schagen die tot de klassiekers behoort. Dat blijkt goed uit de foto van Van Rooy uit 1976. Bekende blikvangers op de hoeken van de Oosterstraat met de Nieuwe Laagzijde waren op de rech terhoek de Spar 'supermarkt' (een echte buurtwinkel met zelfbedieningsformule) en op de linkerhoek café Spoor- zicht. Het café zit er nog altijd. Ook de bebouwing aan de linkerzijde van de straat bestaat vrijwel nog geheel. Freek van Rooy (1923-2006) legde als amateurfotograaf tussen 1960-2000 consequent veranderingen in Schager straten vast met zijn camera. Het was een periode waarin de plaats enorm groeide. Het is interessant om te zien hoeveel er veranderde in slechts enkele decennia. In de rubriek 'Toen Nu' wordt steeds een oude foto van Van Rooy gezet naast de actuele situatie. Een ware metamorfose heeft de Oosterstraat echter aan de rechterkant doorgemaakt. Op de foto uit 1976 is het beeldbepalende winkelpand met 'kantelen' dakrand in de stijl van de Amsterdamse School een echte blikvanger. Maar alle oorspronkelijke bebouwing aan de rechterzijde is gesloopt en voorzien van nieuwe woningen. Voor voet gangers en fietsers is de straat niet langer doodlopend meer, want aan het einde is sinds enige jaren een verbin ding gemaakt met de achterliggende Langestraat. Op de foto uit 1976 is dat nog onmogelijk door de grote blinde muur aan het einde van de straat. Dit was van het gebouw van de 'Beschutte Werkplaats' voor mensen met een be perking. Ook dat werd gesloopt en de sociale werkvoor ziening verhuisde naar de Witte Paal. Druk met auto's was het in dit deel van het Schager centrum toen ook al. Dat is niet veranderd. Robert Witsen 15

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 15