Op 3 mei 1814 heeft de verkoop plaats van een aantal bezittingen van Cornelis Barsingerhorn taris van de polder Schagen, zijn schoonvader opvolgend als zodanig. In 1849 volgde hij zijn schoonvader op als secretaris van de gemeente Schagen. Hij heeft getracht een bierbrouwerij te starten achter zijn huis aan de Markt. Dat was het vak dat hij van huis uit kende, zijn vader was brouwer. In de Kakelepost van 1995 staat een artikel van R. Mosk-Boersen en R.J.M. van de Pol over 'Een brouwerij aan de Markt'. Daaruit blijkt dat hij in 1829 inderdaad toestemming kreeg tot het vestigen van een brouwerij achter zijn huis. Zij beëindigen hun artikel met de opmerking dat het (nog) niet bekend is hoe lang de brouwerij actiefis geweest, vermoedelijk tot zijn dood. Van Cantfort overlijdt op 29 december 1876. Antje Walig en André Joseph van Cantfort krijgen 8 kinderen, vier zonen en vier dochters. Twee zonen overlijden zeer kort na hun geboorte, André en Alexander. Jan en Joseph bereiken evenals de vier dochters de volwassen leeftijd. In het jaar waarin hun vader sterft worden de dochters de erfgenamen, namelijk Neeltje (Neletta Joanna Amalia), Susanna Cornelia Johanna en Amalia Josepha Elisabeth. De vierde dochter, Maria Rosalia Leopoldina Elouwisa, wordt vertegen woordigd door haar man, Johan Philip Muller. Zij blijven tot 1887 met een ofmeer zusters de bewoners van het huis. In advertenties in de Schager Courant wordt er steeds gesproken over 'de dames Van Cantfort'. Ze nemen kostgangers in huis en er worden tekenlessen gegeven door een van die kostgan gers. Neletta (Neeltje) overlijdt in augustus 1888 in Schagen, Suzanna overlijdt in Alkmaar op 31 december 1894. Op 21 september 1887 wordt in een openbare veiling in het Koffiehuis 'de Beurs' bij 'afslag en finale toewijzing' ten zeven ure 's avonds het huis verkocht. (zie ook nog kader 10) Het wordt omschreven als: Cornelis Barsingerhorn (1754-1813) is niet alleen de bewoner en eige naar van het huis op de Markt, het tweede huis vanaf de hoek met het Noord, hij is ook degene die wat er stond heeft laten slopen en het huis dat er nu nog steeds staat, heeft laten bouwen. Deze Barsingerhorn begon al vroeg als procureur bij het gerecht der stede Schagen, werd rentmeester van een aantal Schager 'Stichtingen' voor armen van beide geloven en nam ook verder een belangrijke positie in. Hij bekleedde niet alleen een aanzienlijke positie, hij had ook geld van huis uit en trouwde met Trijntje Hoflaan. Ook in die familie was men niet onbemid deld. Het huis waarin zij woonden was bezit van de familie Hoflaan, zoals we al hebben laten zien. Wat er precies misgegaan is, is niet helemaal duidelijk, maar in de loop van de tijd is Cornelis Barsingerhorn het stuur over zijn financiële situatie kwijtgeraakt. Mr. J. Belonje vertelt in zijn artikel over dit oude huis aan de Markt - waaraan de gegevens voor dit kader zijn ontleend - hoe Barsin- gerhorn dit huis laat bouwen rond 1800 en hij typeert het huis als 'een ongelukshuis'. Die typering slaat dan niet alleen op wat Barsingerhorn met het huis meemaakte, maar ook op wat latere bezitters van het huis overkwam. Wat er ook precies de oorzaak van was, het lukte Barsingerhorn sedert 1796 tien jaar lang niet om verant woording af te leggen van de finan ciële situatie van de verenigingen en stichtingen waarvoor hij in dat opzicht verantwoordelijk was. Men vroeg er wel om, maar hij slaagde er vermoedelijk niet in de zaken en het persoonlijke 'uit elkaar' te houden. Er kwam een moment waarop het spaak liep. In de rechtzaak die volgde werd hij ertoe veroordeeld uit eigen zak de vorderingen die men op hem had terug te betalen en uiteraard de kosten van de recht zaak. Het ging om een hoog bedrag. Zijn bezittingen aan land en huizen werden verkocht. Voor het echter zover was, is Cornelis Barsingerhorn op 27 december 1813 overleden. De rechtbank van Alkmaar wees op 3 mei 1814 definitief de vorderingen die men op Barsingerhorn had toe. Openbare verkoop van zijn bezittin gen was het gevolg. Schoolmeester en voorzanger (in de kerk) en notaris (keizerlijk notaris) Cornelis Dekker uit Winkel kocht het huis op de Markt. Hij heeft er niet in gewoond. Het huis op de Markt werd als volgt beschreven In de 'Voorlopige Lijst der Nederlandsche Monumenten van Geschiedenis en Kunst, deel V, de Provincie Noordholland' uitgege ven in Utrecht in 1921: 'Markt A88. Gevel (XVIIId) met gebeeldhouwde rechte kroonlijst. Driehoekig fronton. Pui met pilasters. Deur met gesne den bovenkozijn.' Verder vinden we in deze Voorlopige Lijst nog deze omschrijving van huis en interi eur: 'een hegt, sterk en ongemeen doortimmerd huis voor wijnige jaren naar den laatsten smaak gebouwd, met diverse logeabele vertrekken ge stukadoorde gang en kamers, ruime keuken en kelder Dit is het huis zoals Cornelis Bok het een paar maal heeft vastgelegd en zoals het ook in het geheugen van vele inwoners van Schagen bewaard is (inclusief de hardstenen stoep met hardstenen paaltjes met daartussen de ketting) (zie ook de foto). De weduwe van Cornelis Barsin- gerhorn, Trijntje Hoflaan, heeft na de dood van haar man en na de verkoop van het huis nog een aantal jaren in het huis gewoond. Wie weet was medelijden de drijfveer die Cor- nelis Dekker bewoog haar dat toe te staan. Of was het zo dat Dekker en Barsingerhorn en dus ook diens we duwe elkaar goed genoeg kenden, om tot deze 'deal' te komen? Zie: Mr. J. Belonje, Een oud huis aan de Schager Markt, De Speelwagen, achtste jaargang. Wormerveeer 1953, blzz. 261-269

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 12