Jacobus van Cantfort, en wel op 9 mei 1822. Of Cornelis Dekker de familie Barsingerhorn kende en om die reden besloot tot de koop van het huis, is niet bekend, maar ze ker niet onmogelijk; ze werkten althans voor een deel in dezelfde branche. Waarom hij het huis niet betrok, maar het verhuurde aan Trijntje Hoflaan, weduwe Barsingerhorn, is niet duidelijk. De volgende koper, zoals gezegd Gerrit Blaauboer, zal geen andere reden tot koop hebben gehad dan 'handel' ofverhuur. Blaauboer was een vermogend man geworden als commandeur ter walvisvaart. Eenmaal definitief aan de vaste wal en gevestigd in Sint Maartensbrug was hij gaan handelen in graan, land, leningen en huizen, waardoor hij een rijk - een nog rijker - man werd. Hij zal zeker niet hebben willen gaan wonen in Schagen, toen hij op een publieke veiling in Winkel dit huis kocht voor f. 3500,--. Het was een mooi object voor belegging, dan wel voor de doorverkoop, liefst uiteraard met winst. De familie Van Cantfort In 1822 kon Blaauboer het huis verkopen aan de azijnmaker Van Cantfort. Deze uit het Belgische Lier a&omstige zoon van een brandewijnstoker zocht zijn geluk in Nederland en kwam in Schagen terecht. Dat moet enige tijd voor 1821 zijn gebeurd, zodat er voldoende tijd was - voor hem en voor haar - om ken nis te maken met Antje Walig, de dochter van zilversmid Simon Walig. De laatste was ook secretaris van Schagen en van de polder Schagen. Zij trouwen op 18 februari 1821. Een jaar later koopt hij 'ons' huis. Hij steekt zich daarvoor tamelijk diep in de schulden. Als Gerrit Blaauboer in juli 1841 overlijdt, staat er nog een bedrag van f 1.000,-- ten laste van Andries Jacobus van Cantfort, als restant van een schuld groot 2.000 gulden in verband met een verstrekte hypotheek, a 5%, op een door hem gekocht huis, op de Markt te Schagen.(Zie P. Dekker, Een gulden snede door het Zijper geslacht Blaauboer, Schoorl 2004, blz. 305). Van Cantfort heeft wel zo het een en ander geprobeerd om iets te doen aan de verbetering van zijn financiële situatie. Hij is in 1827 werkzaam geraakt bij de gemeente Schagen als secre- 'Heden den een en twintigsten April achttienhonderd zeventig des avonds zeven uren in de herberg van de weduwe Cornelis Raven op de Loet te Schagen ten verzoeke en in tegenwoordigheid van alle nog in leven zijnde leden van de familie van Simon de Boer (overleden op 7 februari 1876) en aanverwanten, vertegenwoor digd door Jan van der Maaten, de echtgenoot van Antje de Boer, heefi door notaris Cornelis Boonacker de openbare verkoping plaats van een woonhuis op de Loet (E353 en E3540, een woonhuis op de Loet (E121), een woon-en winkelhuis op de Loet (E315), een schuur aan de Loet (E316), een woon- en winkel huis in de Heerenstraat (E271), het woonhuis met aanhoorigheid en erf op de Marktplaats (A794), het woonhuis met erf en grond op Grotewal (C356) en een perceel bouwland nabij de Lagedijk (G341). Het perceel A794 ('ons' huis) is per 1 augustus van dat jaar beschikbaar op voorwaarde dat de huur gestand gedaan wordt, zijnde de huurder de heer Verhoef tegen 350 gulden per jaar. Het huis wordt gekocht door Simon Dirksz Keet, particulier, voor f2860,-- Markt 2, het tweede huis van de hoek. 11

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 11